Znie to ako z hororu. Po prvýkrát si môžeš vypočuť prevracajúce sa magnetické pole Zeme. Z nahrávky budeš mať zimomriavky
Výskumníci vytvorili jedinečnú nahrávku, ktorá ti priblíži, ako mohla znieť výmena magnetických pólov Zeme.
Výskumníci vo svojej novej štúdii objavili spôsob, ako by aj bežným ľuďom mohli priblížiť udalosť, ktorá sa odohrala v dávnej minulosti našej planéty. Vytvorili z toho nahrávku, z ktorej ti prebehne mráz po chrbte.
Na nový výskum upozornil portál Science Alert a zachytáva udalosť v evolúcii Zeme, ktorá sa odohrala pred približne 40-tisíc rokmi. V tomto období sa magnetické pole našej planéty prehodilo a dnes si môžeš po prvýkrát vypočuť, ako prehodenie magnetického poľa znie.
Autori štúdie využili dáta, ktoré poskytol satelit Swarm. Tieto dáta následne spojili s dôkazmi o pohybe magnetických línii. S týmito poznatkami vytvorili mapu takzvanej Laschampsovej udalosti a túto mapu následne pretransformovali do zvukov. Výnimočnosťou tejto nahrávky je, že výskumníci použili na znázornenie prehadzujúceho sa magnetického poľa planéty radu prirodzených zvukov. Na nahrávke tak môžeš počuť desivú kombináciu praskajúceho dreva a nárazov skál. Výsledok aj napriek tomu predstavuje niečo, čo si ešte v živote nepočul.
Desivá nahrávka
Zemské magnetické pole, jednoduchšie nazývané magnetosféra, vzniká prúdením roztavených kovov v jadre našej planéty a týči sa do vzdialenosti stoviek tisícov kilometrov nad povrchom planéty. Magnetosféra Zeme má dôležitú úlohu, chráni nás pred škodlivými časticami, ktoré produkuje Slnko.
Momentálne naše magnetické pole pozostáva s uzavretých slučiek, ktoré sa tiahnu z juhu na sever nad povrchom planéty a zo severu na juh hlboko pod našimi nohami. Z času na čas sa ale stáva, že magnetosféra Zeme zmení svoju polaritu. Ak by sa niečo také udialo dnes, severná ručička kompasu by v skutočnosti ukazovala na juh.
Neprehliadni
Posledné prehodenie magnetického poľa nastalo pred približne 41-tisíc rokmi. Dôkazy o tejto udalosti boli zapísané do lávových prúdov vo Francúzsku. Ako autori štúdie hovoria, keď nastala výmena magnetických pólov Zeme, magnetosféra sa výrazne oslabila, podľa odhadov len na 5% dnešnej sily. Toto oslabenie umožnilo väčšiemu množstvu kozmických lúčov prejsť do atmosfére Zeme.
Usadeniny v ľade a moriach si prechovávajú izotopické stopy tohto väčšieho solárneho “bombardovania”. Výskumníci vysvetľujú, že počas prehadzovania magnetických pólov sa izotopy berýlia-10 zdvojnásobili. Izotopy, teda pozmenené atómy vznikajú interakciou kozmických lúčov s našou atmosférou. Kozmické lúče ionizujú vzduch a doslova upečú našu ozónovú vrstvu. Výskumníci predpokladajú, že jedným z dôsledkov môžu byť aj globálne klimatické zmeny.
Špekuluje sa, že prehodenie magnetických pólov Zeme mohlo viesť v Austrálii k vyhynutiu megafauny a mohlo spôsobiť zmeny vo zvykoch našich predkov ohľadom používania jaskýň.
“Považujeme za dôležité pochopiť tieto udalosti. S veľkou pravdepodobnosťou sa totiž udejú aj v budúcnosti a potrebujeme vedieť, aký dopad majú na prostredie našej planéty,” vysvetlila Sanja Panovska, jedna z autorov štúdie.
Magnetické pole sa môže obrátiť aj v budúcnosti
Autori štúdie vysvetľujú, že trvalo takmer 250 rokov, než sa póly planéty prehodili. Následne ostali v neobvyklej orientácii po dobu 440 rokov. Počas tohto obdobia mohlo mať magnetické pole Zeme nanajvýš 25% z dnešnej sily. Výskumníci aj dnes pozorujú viaceré anomálie spojené s magnetickým poľom našej planéty. Jednou je napríklad oslabenie magnetosféry nad Atlantickým oceánom.
Tieto anomálie vedú výskumníkov k diskusii ohľadom toho, či nás v blízkej budúcnosti nečaká ďalšie prehodenie magnetických pólov. Novšie výskumy ale ukazujú, že tieto anomálie nemusia byť nutne previazané s výmenou pólov. Výskumníci ale vysvetľujú, že magnetická anomália nad južným Atlantikom vystavuje satelity v tejto oblasti vyšším dávkam radiácie.
Ako sme už spomenuli na začiatku, nový výskum je založený z časti na dátach konštelácie satelitov Swarm. Táto misia začala v roku 2013 a odvtedy meria magnetické signály zo zemského jadra, plášťa a kôry, no zároveň aj z oceánov a ionosféry. Konštelácia Swarm v neposlednom rade meria magnetosféru ako celok a výskumníkom pomáha lepšie pochopiť magnetické pole našej planéty.
Komentáre