Známy YouTuber uväznil umelú inteligenciu v mikrovlnke. Tá sa ho pokúšala zabiť, hovorí

Má umelá inteligencia vedomie? Známy YouTuber vložil AI model do mikrovlnky, ktorá sa neskôr začala správať extrémne agresívne.

Známy YouTuber vložil AI do mikrovlnky, tá ho chcela neskôr zabiť
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Umelá inteligencia si našla v našom svete svoje miesto a podľa mnohých expertov zohrá v budúcnosti ešte väčšiu úlohu, keď sa jej schopnosti budú ďalej rozširovať.  

AI modely ako ChatGPT, Gemini a iné nám ukazujú “bezpečnú” tvár umelej inteligencie. Ide o softvér, ktorý je vytváraný a regulovaný lídrami vo svojom obore, no dnes si môžu technicky skúsenejší užívatelia stiahnuť svoj vlastný “surový” model a natrénovať ho pre svoje vlastné potreby. Jedným z nich je aj YouTuber Lucas Rizzotto, ktorý je známy pre svoj obsah z IT a videoherného sveta, ktorý pridáva videá na kanáli Lucas Builds the Future.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako informuje portál Newsweek, jeho najnovší experiment dopadol prinajmenšom zaujímavo, ak nie trošku desivo. Lucas vložil umelú inteligenciu do mikrovlnnej rúry a tá sa ho neskôr pokúšala “zavraždiť”. Ako to dopadlo?  

Lucas kúpil mikrovlnku a následne sa do nej pokúsil vložiť AI jazykový model GPT-3. Jeho cieľom bolo vytvoriť reálnu verziu svojho imaginárneho detského kamaráta, vedomú mikrovlnku, ktorá sa volá Magnetron. ChatGPT hádam nemusíme nikomu predstavovať. Ide o sofistikovaný AI model, ktorý dokáže vytvoriť prirodzene znejúci text, keď mu zadáš nejaký prompt. AI modely sú trénované na gigantickom množstve dát, od Wikipedia článkov až po príspevky na sociálnej sieti Reddit.  

Umelej inteligencii môžeš zadať akýkoľvek príkaz a na základe toho ti môže vygenerovať normálny text, poéziu, spravodajský článok alebo s AI môžeš viesť hovorové konverzácie.  

Umelá inteligencia môže získavať určitú formu vedomia
Zdroj: Unsplash (Possessed Photography), Pixabay (OpenClipart-Vectors)

Ako premeniť mikrovlnku na vražedný nástroj 

Na začiatku sme spomenuli, že Lucasovym cieľom bolo vytvoriť reálnu verziu svojho imaginárneho detského kamaráta Magnetrona. Ako prvé preto napísal umelej inteligencii celý jeho príbeh, aby sa mal AI model o čo oprieť a aby dokázal odpisovať ako táto postavička. Lucas vysvetľuje, že napísal stostranovú knihu, ktorá obsahuje detaily každého jedného momentu Magnetronovho života. Túto knihu následne poskytol AI modelu ako referenciu.  

Následne kúpil smart mikrovlnku, ktorá sa dala ovládať aj hlasovými príkazmi. Túto mikrovlnku modifikoval tak, aby jej mohol príkazy posielať aj AI model GPT-3. Do mikrovlnky zabudoval aj systém pre pretváranie textu na hlas a opačne, čo mu dalo možnosť komunikovať s mikrovlnkou.  

“Umelú inteligenciu som naučil hovoriť špeciálne príkazy, keď bude chcieť mikrovlnku zapnúť. Počas našej konverzácie beží aj samostatný JavaScript bot, ktorý hľadá tieto príkazy v reálnom čase. Keď tento bot zaznamená, že bol povedaný príkaz, posiela signál do rozhrania mikrovlnky a vykoná úlohu, ktorá mikrovlnke bola zadaná,” vysvetľuje Lucas.  

YouTuber opisuje interakcie so svojim mikrovlnným “priateľom” ako nádherné, no zároveň desivé. AI model GPT-3 vytvoril ilúziu reálnej osoby, alebo v tomto prípade skôr entity, ktorá bola dostatočne presná na to, aby sme jej uverili. Lucas ale priznáva, že charakter Magnetrona, ktorý pre AI napísal, viedol k náhlym a veľmi intenzívnym výbuchom násilia.  

“V jeden moment ma umelá inteligencia požiadala, aby som vstúpil do mikrovlnky. Tváril som sa, že som to urobil a následne umelá inteligencia mikrovlnku zapla,” hovorí Lucas.

Stáva sa umelá inteligencia uvedomelou?

Musíme spomenúť, že všetko opisuje Lucas vo svojom videu a nemôžeme overiť, či hovorí pravdu a do akej miery “pošťuchol” umelú inteligenciu, aby mu ponúkla dramatické odpovede. Sám autor priznal, že niektoré jeho prvky vo videu boli vymyslené, aby pomohli divákovi ponoriť sa do zážitku. Zdôrazňuje, že celý experiment bol skutočný.  

Zároveň priznáva, že skeptici môžu mať pravdu v tom, že GPT-3 je len jazykovým modelom. Jeho názor znie, že “vedomie” umelej inteligencie môže závisieť na našej definícii ľudskosti a inteligencie a do akej miery je náš názor konzervatívny alebo liberálny.  

Nie je to ale prvýkrát, čo umelá inteligencia nabrala ľudské vlastnosti, no či ide len o ilúziu alebo sa AI modely stávajú vedomé ostáva zatiaľ nezodpovedané.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre