BezpečnosťSpravodajstvo

Známy malware opäť vyčíňa. Pozor na tieto odkazy, ktoré chodia cez SMS, či WhatsApp, neklikajte na nich!

Malware Flubot opäť vyčíňa. V ohrození sú najmä Android používatelia, ale útočí aj na používateľov iPhonov.

Známy malware Flubot opäť vyčíňa. Ide o škodlivý kód, ktorý sa šíri prostredníctvom SMS správ, či chatovacích aplikácií. Počuť sme mohli o ňom ešte apríli minulého rokaneskôr v októbri. No zdá sa, že je opäť aktívnym, upozorňuje na sociálnej sieti Twitter NBÚ s odvolaním sa na cyware.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o nebezpečný malware

Pre tých, ktorí nevedia, tak tento typ škodlivého kódu je schopný potom, ako infikuje váš mobilný telefón, kradnúť údaje z finančných aplikácií. Robí to spôsobom, že pri prihlasovaní sa do rôznych služieb prekrýva úvodnú stránku falošnou, do ktorej používateľ v domnienke, že sa prihlasuje do služby, odovzdá údaje hackerom. Okrem toho Flubot je schopný čítať obsah zo správ a upozornení. Táto schopnosť slúži na to, aby škodlivý kód bol schopný čítať overovacie správy. Čerešničkou na torte je, že malware je schopný realizovať aj telefonáty a odosielať SMS správy. Túto funkciu využíva za účelom, aby rozosielal podvodné správy náhodným obetiam v zozname kontaktov.

Potom, ako kontakt otvorí správu, tak je v nej URL adresa s podvodnou stránkou, s ktorou keď následne interaguje, tak si do zariadenia nainštaluje škodlivý softvér. Hackeri pomocou tohto triku šíria správy obetiam, ktoré v domnienke, že ide o správu zo známeho zdroja s ňou ďalej pracujú. Tento malvér okrem iného nie je len problémom používateľov Android smartfónov. Nepozorných používateľov iPhone telefónov prihlasuje k rôznym plateným službám.

Treba ale spomenúť, že samotné otvorenie odkazu automaticky neznamená, že do vášho zariadenia si nahráte škodlivý softvér. Vo väčšine prípadov je na to potrebné ďalšia interakcia používatelia. Rôzne výzvy, ktoré ale stránky zobrazujú, volajú potom, aby ste si ho nevedomky nainštalovali. Môže ísť napríklad o rôzne upozornenie na inštaláciu antivírusových aplikácií, aktualizácií a podobne. Ako takáto výzva môže vyzerať, sa môžete pozrieť na snímke nižšie.

Flubot-install-page
Zdroj: cert.govt.nz

Bezpečnostní analytici odporúčajú, ak ste sa stali obeťou tohto podvodu, aby ste smartfón reštartovali do továrenských nastavení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close