Známy liek na ukončenie tehotenstva dokáže predĺžiť život. Starnutie budeme vedieť spomaliť, hovoria vedci

Výskumníci v štúdii dokázali, že mifepristón, bežne používaný liek, má na vínne mušky omladzujúce účinky. Pomôže aj nám, ľuďom?

titulka-starnutie_2
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z univerzity UCS Dornslife zistili, že bežne používaný liek môže pomôcť predĺžiť život človeka. Ide o liek, ktorý sa využíva pri liečbe rakoviny alebo pri tehotenstve.  

Ide o mifepristón, ktorý sa používa na ukončenie tehotenstva v rannom štádiu. Výskumníci ale odhalili, že tento liek má významný potenciál predĺžiť život človeka. Okrem toho sa mifepristón používa aj na liečbu Cushingovho ochorenia a určitých typov rakoviny.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Tento liek získal pozornosť vedcov, lebo sa ukázalo, že s jeho pomocou by sme mohli dosiahnuť nielen dlhší, ale hlavne zdravší život. V rámci štúdie výskumníci pracovali s vínnymi muškami a porovnávali účinky mifepristónu s rapamycínom, iným liekom, ktorý v predchádzajúcich výskumoch ukázal schopnosť predĺžiť život viacerým živočíchom.  

Bunky v tele starnú odlišným tempom
Zdroj: Pixabay (qimono)

Sľubné výsledky

V rámci štúdie vedci dokázali, že oba lieky nezávisle od seba predĺžili život vínnych mušiek. Zaujímavejším zistením ale bolo, že kombináciou oboch liekov výskumníci nedostali ďalšie výhody a vínne mušky v tomto prípade žili o niečo kratšie. Toto zistenie naznačuje, že oba lieky fungujú cez rovnakú biologickú cestu.  

Lenže prečo mifepristón a rapamycín dokáže predĺžiť život vínnych mušiek a potenciálne aj ľudí? V tejto práci sa zamerali na špecifický proces čistenia, v rámci ktorého sú poškodené mitochondrie, elektrárne buniek, rozložené a recyklované. Narušenie tohto prirodzeného procesu sa spája so starnutím a ochoreniami, ktoré vznikajú vysokým vekom človeka.  

Po prvýkrát sa výskumníkom podarilo zmerať, akým tempom proces recyklácie poškodených mitochondrií, ktorý nazývame mitofágia, prebieha. Zároveň odhalili, že mifepristón podporuje mitofágiu rovnakým spôsobom ako rapamycín.  

“Neinvazívne pozorovanie mitofágie v tele organizmu je novinkou a naše zistenia naznačujú, že podpora zdravia mitochondrií môže byť cestou ako predĺžiť život človeka,” tvrdí John Tower, jeden z autorov štúdie.  

Ako sme už spomenuli, mifepristón je liek, ktorý už bol schválený zdravotníckymi organizáciami a používa sa pri rôznych zdravotných problémoch. Nová štúdia ale našla ďalšie využitie tohto lieku. Ukázalo sa, že mifepristón dokáže podporiť recyklovanie poškodených mitochondrií do takého bodu, že by mohol slúžiť ako liek proti starnutiu. Keďže už je tento liek schválený, upraviť ho na to, aby ho mohli lekári použiť na klinické testy nebude až také náročné. Už čoskoro by sme teda mohli mať na trhu liek na spomalenie starnutia.  

Výskumníci ale nehovoria, že už je dobojované. Táto práca je len začiatkom a ďalšie výskumy sú potrebné na to, aby sme zistili, či možno účinky pozorované na vínnych muškách replikovať aj na ľuďoch. Ak sa ukáže že áno, v tom prípade by sa mifepristón mohol stať relatívne dostupným a bezpečným spôsobom, ako predĺžiť život človeka a spomaliť bunečný rozpad tela. Na základe toho by potom výskumníci mohli objaviť aj ďalšie terapie, ktoré sa zameriavajú na podporu zdravia mitochondrií buniek.  

Pomáhajú analgetiká na bolesť chrbta?
Zdroj: Unsplash (Christina Victoria Craft)

Lieky spomaľujúce starnutie 

Zaujímavou je v tomto prípade aj štúdia výskumníkov z University of Liverpool. Tí odhalili, že rilmenidín, ďalší bežne používaný liek, môže pomôcť predĺžiť život človeka. Ide o liek, ktorý máš možno doma aj ty, pretože rilmenidín sa bežne využíva na liečbu vysokého tlaku.  

V rámci výskumu zistili, že keď liečili zvieratá týmto liekom v mladom a staršom veku, tieto zvieratá sa dožili dlhšie a celkovo mali zdravie v lepšej miere. Výsledky zdravotných testov poukázali na to, že liek mal rovnaký účinok ako obmedzenie kalórií. Rovnako v rámci experimentov dokázali, že liečba s rilmenidínom mala priaznivé účinky aj na červa C. elegans.  Ak ťa tento výskum zaujal, viac o účinkoch tohto lieku informujeme v tomto článku.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre