Zlúčenie dvoch galaxií alebo niečo úplne iné? Galaxia zmenila svoju klasifikáciu a nikto nevie prečo

Astronómovia pozorovali vzdialenú galaxiu, ktorá vďaka neznámemu procesu zmenila svoju klasifikáciu.

galaxia
Zdroj: unsplash.com (Arnaud Mariat)

Medzinárodnému tímu astronómov sa podarilo objaviť mimoriadne neobvyklú galaxiu. Nazýva sa PVC J2333.9-2343 a vyznačuje sa jedinečnou aktivitou v jej jadre. Na základe tejto aktivity zmenila svoju klasifikáciu, informuje portál Royal Astronomical Society.

Galaxiu si všimli astronómovia už v minulosti a v tej dobe sa klasifikovala ako rádiová galaxia. Nové pozorovania však odhalili, že vďaka jej jedinečnému správaniu už nesie inú klasifikáciu. Nachádza sa od nás viac ako 650-miliónov svetelných rokov. Dnes ju astronómovia klasifikujú ako obriu rádiovú galaxiu s blazarom vo svojom jadre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Blazary sú mimoriadne silné energetické zdroje a vznikajú, keď supermasívna čierna diera v jadre galaxie pohlcuje hmotu okolo seba. Počas tohto procesu vzniká relativistický prúd približujúci sa rýchlosti svetla. Špecifickou vlastnosťou blazarov je fakt, že tento relativistický prúd mieri priamo na pozorovateľa, teda v tomto prípade na Zem. Astronómovia zároveň považujú blazary za jeden z najsilnejších fenoménov vo vesmíre.

V rámci novej štúdie astronómovia zistili, že relativistický prúd zmenil svoju dráhu až o 90 stupňov. Predtým smeroval kolmo na náš uhol pohľadu, teraz smeruje priamo na nás. Ako vysvetľujú autori výskumu, relativistický prúd blazaru sa skladá z nabitých elementárnych častí ako protóny a elektróny. Tie sa pohybujú rýchlosťami približujúcimi sa rýchlosti svetla. Zároveň sa pohybujú po kruhovej dráhe a vyžarujú radiáciu naprieč celým elektromagnetickým spektrom. Predpokladá sa, že tento relativistický prúd vychádza priamo z čiernej diery, alebo z jej blízkeho okolia.

Zvláštna zmena klasifikácie

Ak relativistický prúd putuje našim smerom, jeho emisie sa javia ako niekoľkonásobne väčšie. V niektorých prípadoch môže prúd presvietiť galaxiu, z ktorej vychádza. Zároveň môžu astronómovia pozorovať oveľa jasnejšie záblesky než z ostatných rádiových galaxií. Preto museli zmeniť klasifikáciu pozorovanej galaxie.

„Orientácia relativistického prúdu určuje klasifikáciu galaxie. Ak relativistické prúdy smerujú kolmo na náš uhoľ pohľadu, hovoríme o rádiovej galaxii. Ak však jeden z prúdov smeruje našim smerom, potom galaxiu klasifikujeme ako blazar. V prípade tejto galaxie pozorujeme dva prúdy kolmo na náš uhoľ pohľadu a jeden namierený našim smerom. Charakterizujeme ju preto ako rádiovú galaxiu s blazarom v centre,“ vysvetľujú autori výskumu.

Zmena prúdov už bola vedecky popísaná v minulosti, hlavne v prípade galaxií s tvarom písmena X. Nový prípad však astronómovia označujú ako unikát. Nič totiž nenaznačovalo, že by k tomu malo v prípade tejto galaxie dôjsť.

O záhadnej galaxii sa astronómovia chceli dozvedieť niečo viac. Pozorovali ju v rôznych vlnových dĺžkach naprieč celým elektromagnetickým spektrom od rádiových vĺn, až po gama žiarenie. Pozorovanie odhalilo dva „laloky“, ktoré sa spájajú s predchádzajúcou rádiovou aktivitou. Dnes už jadro galaxie tieto štruktúry ďalej neživí.

Čo sa týka zvláštnej zmeny smeru relativistického prúdu, vedci zatiaľ nepoznajú odpoveď. Predpokladajú, že by mohlo ísť o zlúčenie s inou galaxiou alebo podobne veľkou štruktúrou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre