NávodySpravodajstvo

Zlepšite si výdrž batérie smartfónu. Pozrite sa, ako môžete obmedziť fungovanie aplikácií bežiacich na pozadí

Pomocou týchto krokov môžete predĺžiť výdrž Vašej batérie

Batérie našich smartfónov sú čoraz viac skúšané. V smartfónoch nám pribúdajú nové funkcie či aplikácie, ktoré sú neustále online, alebo bežia na pozadí. V prípade, ak máte nový smartfón, tak problém s „nedostatkom“ šťavy v praxi nepocítite. Iné to je však v prípadoch, kedy máte starší smartfón, kde každých pár minút navyše je dobrých. Je prirodzené, že používaním zariadenia klesá aj jej kapacita, resp. účinnosť. A práve preto Vám nižšie prinášame niekoľko užitočných tipov, ako môžete identifikovať problémové aplikácie, a obmedziť ich fungovanie na pozadí.

Identifikovanie problémových aplikácií

Predtým, ako sa pustíte do rôznych opatrení, tak je dobre identifikovať najprv problémové aplikácie. Od Androidu 9.0 a vyššie je to v skutku jednoduché. Android totiž od tejto verzie OS poskytuje vskutku prepracovaný manažment spotreby energie Nájdete ho pomocou cesty Nastavenia > Batéria a výkon > Štatistiky o využívaní batérie (cesta vo Vašom smartfóne môže byť mierne odlišnou. My bežíme na Androide 10 so smartfónom od Xiaomi).

V rámci týchto nastavení môžete identifikovať problémové aplikácie, ktoré nadmieru spotrebovávajú energiu. Ideálnym riešením je ich odstránenie, platí to obzvlášť v prípade aplikácií, ktoré ste neotvorili už dlhšiu dobu. Okrem iného v rámci Správy  aplikácie máte môžete v sekcii Šetrenie batérie obmedziť fungovanie aplikácie na pozadí.

Aj ďalší výrobcovia smartfónov ponúkajú možnosť tohto typu nastavení. Napríklad spoločnosť Huawei, ponúka v rámci týchto nastavení inteligentný manažment, ktorý automaticky vypína alebo optimalizuje fungovanie aplikácií, s ktorými aktívne nepracujete. Túto sekciu nájdete v položke Aplikácie > Spravovanie aplikácií.

Druhým dychom však treba dodať, že tieto funkcie nie sú pravidlom u všetkých výrobcov smartfónov. Preto ďalším spôsobom, ako obmedziť fungovanie aplikácií na pozadí, je prostredníctvom Vývojárských nastavení. Choďte do nastavení telefónu > sekcia O telefóne > a 5-krát rýchlo za sebou kliknite na číslo zostavenia (v našom prípade to je Verzia MIUI). Následne by Vám malo vyskočiť oznámenie, že ste sa stal vývojárom.

Zapnutie rezimu vyvojara_1
Zdroj: Vosveteit.sk

V nastaveniach smartfónu by ste mali teraz nájsť sekciu Možnosti pre vývojárov. Otvorte ju a choďte do sekcie Aplikácie > Limit procesov na pozadí, a ten obmedzte.

Android_obmedzenie proesov na pozadi (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Druhým spôsobom, o niečo jednoduchším ako obmedziť fungovanie aplikácií na pozadí, je pomocou aplikácie Greenify, ktorá funguje aj bez odomknutia (takzvaného Rootu) telefónu (prípadne Titanium Backup, tá však vyžaduje Root zariadenia). Aplikácii je potrebné udeliť potrebné oprávnenia, a následne umožňuje zapnúť prechod aplikácií bežiacich na pozadí do režimu hibernácie. Aplikácia zároveň umožňuje vybrať aplikácie, ktoré nechcete hibernovať. Nebudete mať tak obmedzené napríklad notifikácie pri vybraných aplikáciách a podobne.

Greenify
Greenify
Developer: Oasis Feng
Price: Free
Titanium Backup (root needed)
Titanium Backup (root needed)
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close