SpravodajstvoTechnológie

Zjednotenie nabíjacích konektorov sa nebude týkať len Európskej únie: USB-C bude zrejme jediným štandardom!

Po tom, čo Európska únia schválila zavedenie USB-C konektora pre všetky zariadenia, podobný krok zvažujú aj Spojené Štáty.

O rozhodnutí na prechod k USB-C u všetkých elektronických zariadení spadajúcich do kategórie malá a stredná elektronika sa rozprávalo dlho. Európska únia dlhodobo pracovala na tom, aby sa u nás na trhu objavili zariadenia s jednotným nabíjacím portom, čím by sme uľahčili výber zariadenia spotrebiteľovi, no aj ušetrili našu planétu. Znížili by sme totiž objem elektronického odpadu, nakoľko by všetky smartfóny a ostatné zariadenia mohli využívať rovnakú nabíjačku. Rozhodnutie zo strany Európskej únie už padlo, v roku 2024 by mali nové zariadenia na našom trhu prichádzať len s USB-C konektorom. Podobné rozhodnutie však zrejme plánuje spraviť aj USA, odkiaľ pochádza veľké množstvo zariadení s iným konektorom. Na takýto krok zo strany USA nás upozornil portál androidcentral.com.

USA taktiež zavedie jednotný nabíjací konektor pre svoje zariadenia

Všetci dobre vieme, že veľké množstvo zariadení, ktoré neprinášajú konektor USB-C pochádzajú práve od spoločnosti Apple. Či už sa rozprávame o iPhonoch, iPadoch či iných zariadeniach, častokrát volia Lightning konektor, ktorý dokáže množstvu používateľov narobiť problémy. Ide totiž o špecifický konektor, ktorý nepoužíva nikto okrem spoločnosti Apple, zatiaľ čo konkurenčné Androidy dávno siahli po spomínanom USB-C. USA sa teraz prebralo rovnako ako Európska únia a navrhuje rovnako používať jednotné konektory.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôvodom je menšie pohodlie pre používateľov, ktorí si musia častokrát zaobstarať špecifickú nabíjačku pre svoje zariadenie. Rovnako prichádza na stôl aj argument, že priemerný používateľ vlastní doma až tri rôzne nabíjačky. Až 40% používateľov sa však vraj stretlo so situáciou, kedy nemohli nabiť svoje zariadenie, keďže pri sebe nemali aktuálne kompatibilnú nabíjačku. Otázkou sú tiež však aj financie, keďže si ľudia musia kupovať neustále nové nabíjačky, aby dokázali nabiť úplne všetky svoje zariadenia.

Pôjde o USB-C alebo sa rozhodnú pre iný konektor?

Po tom, čo Európska únia schválila zavedenie USB-C konektoru pre všetky zariadenia, ktoré sa budú predávať na jej území, rovnaký krok zvažuje aj USA. Bolo by teda veľmi nezvyčajné, keby sa táto krajina rozhodla zaužívať iný konektor, keďže by išla priamo proti tomu, aby svoje zariadenia vyvážala aj do Európskej únie. V súčasnosti sme však nezaregistrovali žiadnu zmienku o konektore, ktorý by na tomto území existoval ako jediný. S najväčšou pravdepodobnosťou však pôjde rovnako o USB-C.

Od augusta roku 2024 by mali všetky smartfóny a iná drobná elektronika prichádzať do Európskej únie práve s konektorom USB-C. Ide o malú a strednú elektroniku, medzi ktorú radíme smartfóny, tablety, inteligentné hodinky a iné zariadenia. Výnimkou však bude elektronika, ktorá zavedenie USB-C konektora neumožňuje pre svoje rozmery či iné dôvody, akou sú napríklad fitness náramky či rôzna iná elektronika. Tieto zariadenia by teda mohli aj naďalej využívať vlastné spôsoby nabíjania.

Využívate doma už len USB-C nabíjačky? Alebo máte ešte zariadenia s inými nabíjacími konektormi? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close