Spravodajstvo

Životný cyklus smartfónov by sa mohol predĺžiť. Zákonodarci pracujú na legislatíve, ktorá núti výrobcov k dlhšej softwarovej podpore

Nemecké regulačné úrady navrhujú, aby výrobcovia smartfónov mali povinnosť aktualizovať svoje zariadenia po dobu 7 rokov.

Keď príde reč na smartfóny, tak naše zariadenia väčšinou obmieňame relatívne skoro. Mnohí z nás smartfón menia po 1, či 2 rokoch používania. Nájde sa však aj veľká skupina používateľov, ktorí obmieňajú smartfón aj po 3 rokoch a neskôr.

Používanie smartfónu po dlhšiu dobu, ako 3 roky, nie je dnes pre veľkú časť používateľov štandardným správaním. Za tak častou obmenou telefónov stojí viacero premenných. Samozrejme, jednou z nich je, že jednoducho chceme nové zariadenie, hoci to aktuálne stále riadne funguje. Veľká časť používateľov je však k výmene zariadenia nepriamo dotlačenou a to z dôvodu, že smartfón nie je už zo strany výrobcu podporovaným. V súčasnosti štandardom medzi výrobcami smartfónov je dvoj, až trojročná softwarová podpora. To by sa mohlo do budúcnosti zmeniť.

Nemeckí zákonodarci navrhujú prísnejšiu legislatívu ako Európska únia

Ako upozorňuje portál androidpolice.com, tak nemeckí zákonodarci navrhujú, aby výrobcovia smartfónov museli zabezpečiť 7 ročnú softwarovú podporu. Treba však povedať, že legislatívny návrh nenavrhuje povinnosť uvoľňovať nové verzie operačného systému, ale len bezpečnostné záplaty.  Ale aj napriek tomu, ak by tento návrh prešiel, bolo by to pre koncových používateľov skvelou správou. Rovnako treba dať do pozornosti, že obdobnou legislatívou sa aktuálne zaoberá aj Európska únia ako celok, ktorá zvažuje povinnosť uvoľňovania pravidelných aktualizácií po dobu 5 rokov. Za týmito návrhmi zákonodarcov stojí najmä snaha obmedziť digitálny odpad.

Na úplne opačnej strane stoja zas výrobcovia smartfónov zastúpený skupinou DigitalEurope, ktorí sa snažia presadiť povinnosť uvoľňovania aktualizácií po dobu 3 rokov. Len pre porovnanie, zatiaľ čo v prípade smartfónov je trojročná softwarová podpora dnes už štandardom, najmä pri mainstreamových výrobcoch, tak v prípade operačných systémov pre počítače, softwarová podpora sa pohybuje niekde okolo 7 až 8 rokoch.

V závere treba dodať, že bez ohľadu na to, či nemecké regulačné úrady príjmu túto legislatívu, alebo nie, tak sa očakáva, že Európska únia do roku 2023 zavedie päťročnú politiku aktualizácií.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close