SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Život na Venuši vylúčený nie je, no rozhodne nepôjde o nič, čo už poznáme. Ako bude vyzerať?

Nová štúdia rieši pravdepodobnosť existencie života na Venuši.

Ak sa na Venuši nachádza život, pravdepodobne pôjde o jedinečný organizmus, ktorý na Zemi nenájdeme, píše portál Science Alert.

Záujem o Venušu rapídne vzrástol koncom roka 2020, keď bol v jej atmosfére objavený fosfán. Ide o látku, ktorá by sa mohla považovať za biologickú stopu, čo by mohlo naznačovať existenciu života na planéte. Venuša sa dnes označuje ako pekelná planéta, kvôli závratným teplotám a tlaku na povrchu. Hore v oblakoch, približne 60 km nad povrchom by však mohli byť podmienky miernejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Či však môže na tejto planéte existovať život je otázne. Americká vesmírna agentúra, NASA, posiela k Venuši dve vedecké misie, ktoré by mohli priniesť odpoveď na otázku, či môže byť táto planéta vôbec obývaná. Misie odštartujú k planéte až za niekoľko rokov, no výsledky novej štúdie tvrdia, že by sme nič očakávať nemali.

Život v oblakoch Venuše?

Novú štúdiu viedol mikrobiológ John Hallsworth tvrdí, že absencia vody v oblakoch Venuše bráni životu v existencii na tejto planéte. Podotýka, že má na mysli život, ako ho poznáme. Atmosfére Venuše je príliš vysušená na to, aby v nej dokázal prežiť pozemský život. Tím vedcov to zistil podľa údaju, ktorý sa označuje ako aktivita vody. Tento údaj sa meria na škále od nuly, po jedna, čo v tomto prípade znamená 100% vlhkosť. Biologické organizmy, ktoré existujú na Zemi, prestávajú fungovať, ak vlhkosť klesne pod hodnotu 0.585.

Atmosféra Venuše sa tomuto číslu ani len nepribližuje. Hodnota vlhkosti sa pohybuje okolo 0.004. Zaujímavé je, že hodnota pre planétu Mars sa pohybuje okolo 0.537, čo je na hranici biologickej funkcie. Dobré výsledky mala aj planéta Jupiter.

Čo sa týka našej Zeme, tá má samozrejme dostatok vody pre život. Jej atmosféra tiež vykazuje priaznivé hodnoty vodnej aktivity, no iba v nižšej troposfére. Stratosféra a mezosféra sú už príliš suché na to, aby boli obývateľné. Čo sa týka zvyšných planét sústavy, momentálne neexistuje dostatočné množstvo dát na to, aby mohli vedci prísť s výsledkom. Nový vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý sa má dostať do vesmíru koncom tohto roka by to ale mohol zmeniť.

Aj keď sú atmosféry Venuše a Marsu príliš suché na to, aby tam mohol existovať pozemský život, astronómovia priznávajú, že život v nejakej, doteraz neznámej forme, by tam existovať mohol. Vyzeral by však diametrálne odlišne od toho, čo poznáme na našej modrej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close