Život mimozemských civilizácií sa môže skončiť skôr, než stihnú nadviazať kontakt s inou civilizáciou

Ďalšia z odpovedí na fermiho paradox sa zameriava na to, že život civilizácie je kratší než čas, ktorý treba na nadviazanie kontaktu

fermiho paradox
Zdroj: pixabay.com/geralt

Fermiho paradox popisuje rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie života vo vesmíre a tým, že sa nám ešte žiaden nepodarilo nájsť.  

Paradox vznikol v roku 1950. Odvtedy sa objavilo nespočetné množstvo teórií, ktoré sa snažia tento paradox vyriešiť. Spomenuli sme už niekoľko, od tých bláznivejších, ktoré tvrdia, že mimozemšťanov vyhladili robotické stroje, ktoré sami postavili, až po tie pravdepodobnejšie. Existujú dohady o tom, že žijeme v simulácii, ale aj o  tom, že si nás mimozemšťania chovajú ako zvieratká v Zoo. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes sa pozrieme na teóriu, ktorá hovorí o tom, že život civilizácie je príliš krátky v porovnaní s tým, koľko času treba na nadviazanie kontaktu s inou civilizáciou. Začiatky teórie sa datujú do roku 1961. Nápad prišiel od nemeckého astrofyzika Sebastiana von Hoernera, ktorý vo svojej štúdii napísal, že vzdialenosť je hlavným problémom pri komunikácii s inou civilizáciou.

Mŕtve vysielania

V jadre svojej štúdie, The Search for Signals from Other Civilizations, pracoval s hypotetickými faktami, no aj tie položili základy pre túto teóriu. Priemerný život civilizácie si určil na 6500 rokov a priemerná vzdialenosť medzi civilizáciami bola tisíc svetelných rokov. Štúdia bola napísaná v období studenej vojny medzi USA a Sovietskym zväzom, preto bola hrozba nukleárnej apokalypsy reálna možnosť.

Životnosť civilizácie sa však začala spájať s jej technologickým vývojom. Vedci začali predkladať modely, ktoré tvrdili, že v istom bode nastane rapídny skok v technologickej vyspelosti civilizácie. Zväčší sa jej populácia, spotreba zdrojov a to vyvolá odozvu od prírody. Príkladom môžeme byť aj my, s našou krízou globálneho otepľovania. Vedci preto tvrdia, že civilizácia môže na svojej pomyselnej časovej osi naraziť na bod, ktorý bude mať katastrofický dopad na civilizáciu samotnú.

Fermiho paradox
Simulácia rádiového vysielania 5 civilizácií v našej galaxii. Prstence znázorňujú vysielanie, ktoré môžeme zachytiť. Zdroj: Claudio Grimaldi/EPFL

Existuje však možnosť, že vyspelá civilizácia vysielala do vesmíru rádiové vysielanie, ktoré trvalo určitú dobu. Po zastavení vysielania, alebo zániku civilizácie, sa prúd rádiových vĺn preruší, no staršie vysielania môžu stále putovať vesmírom. V tom prípade, ak by sa nám podarilo zachytiť toto vysielanie, civilizácia, ktorá ho poslala, už nemusí existovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre