Život mimo našej planéty sa bude hľadať o čosi ľahšie: Nový model vytriedi vzdialené planéty podľa obývateľnosti

Vedci z University of Alabama in Huntsville prichádzajú s presnejším modelom vesmírneho počasia, ktoré pomôže vytriediť obývané planéty.

Pátranie po obývateľných exoplanétach sa zintenzívňuje
Zdroj: NASA

Nedávno americká vesmírna agentúra, NASA, oznámila dôležitý míľnik. Poznáme už 5-tisíc planét, ktoré sa nachádzajú mimo Slnečnej sústavy a vedci intenzívne pracujú na tom, aby z rozsiahleho zoznamu nových svetov vytriedili tie, ktoré môžu ukrývať život.

Určiť obývateľnosť planéty ale nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Dôležitým faktorom je poloha, teda planéta nemôže byť ani príliš blízko, ani príliš ďaleko od svojej hviezdy. Ak sa nachádza v takzvanej obývateľnej zóne, na jej povrchu môže existovať voda a teda teoreticky aj život. Obývateľná zóna ale nie je garanciou obývateľnosti planéty, a to aj napriek jej názvu. Závisí to od množstvo ďalších faktorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírny teleskop Jamesa Webba je najpokrokovejším teleskopom ľudstva a už o pár mesiacov sa pozrie na zloženie atmosfér vzdialených svetov. Chemická kompozícia atmosféry by už mohla lepšie prezradiť to, či sa na planéte nachádza život alebo nie. Nedávno však vedci z University of Alabama in Huntsville publikovali prácu, ktorá ponúka nový spôsob, ako určiť obývateľnosť konkrétneho sveta. Navrhujú vytvoriť presnejší model vesmírneho počasia.

Nová štúdia popisuje model, ktorého úlohou je sledovanie energetických častíc produkovaných hviezdou. Tie by mohli hrať úlohu pri vytváraní života na exoplanéte. Energetické častice sa ale nachádzajú príliš ďaleko na to, aby ich mohli vedci presne zmerať. Tým pádom sa musia spoliehať na počítačové modely.

„Energetické častice spájajúce sa so solárnymi erupciami majú dopad na chemické zloženie atmosfér. Môžu totiž viesť k vytvoreniu prebiotických látok a tie by mohli viesť k vytvoreniu života,“ vysvetľuje doktor Junxiang Hu, autor práce.

Vplyv hviezdy na planétu

Tento proces by vytvoril špecifické stopy podľa ktorých by sme v budúcnosti dokázali odhadnúť obývateľnosť exoplanét. Dôležitým krokom je ale vedieť, ako tieto stopy charakterizovať. Lepšie monitorovanie vesmírneho počasia nie je spôsobom, ako priamo identifikovať obývateľné svety. Nástroj vyvíjaný univerzitou len informuje vedcov o možnosti obývateľnosti konkrétneho sveta.

„Naša práca položí základy pre ďalšiu multidisciplinárnu vedeckú prácu,“ dodáva Hu.

Nový model vedci zakladajú na zaužívanom systéme PATH. Tento nástroj funguje dobre pri monitorovaní aktivity nášho Slnka. Nový model už teraz naznačuje, že predchádzajúce výskumy mohli výrazne podceniť aktivitu energetických častí v iných sústavách. V prípade extrémnej činnosti hviezdy majú supererupcie oveľa väčší dopad na exoplanéty, než sa spočiatku predpokladalo.

Čo sa týka budúcich objavov, vedci plánujú svoj model otestovať na blízkych pevných exoplanétach. Presnejšie sa zamerajú na svety, ktoré obiehajú okolo magneticky aktívnych hviezd typu G, K a M. Planéty, nachádzajúce sa v blízkosti takýchto hviezd by mohli svojim zložením pripomínať našu planétu. Vedci plánujú spolupracovať na tomto projekte aj sa americkou NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre