Zistite v priebehu pár sekúnd, ktoré aplikácie vo vašom Androide môžu pristupovať k citlivým údajom

Identifikácia oprávnení aplikácií, ktoré majú príliš vysoké oprávnenia vo vašom Android smartfóne, nebola nikdy jednoduchšou

Android_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Súkromie a bezpečnosť je čoraz viac frekventovanejšou témou. Dôvodom je, že dnes už nie sú tak „hodnotnými peniaze“, ale informácie. Na ich základe totiž dokážete generovať peniaze opakovane. Prípadne, zozbierané údaje môžu byť použité za iným účelom. Pár dní dozadu sme vám priniesli článok, v ktorom sme sa venovali identifikácií aplikácií v reálnom čase, ktoré pristupujú ku kamere smartfónu a mikrofónu. To však nie sú všetky citlivé údaje, ku ktorým aplikácie pristupujú.

Ako zistiť, ktoré aplikácie pristupujú k citlivým údajom v smartfóne

Identifikácia prístupu aplikácií k citlivým údajom sa dá dnes dvomi spôsobmi. Prvým z nich je prostredníctvom nastavení smartfónu a sekcie Aplikácie > Správca povolení > kde si môžete preštudovať jedno povolenie za druhým, ku ktorým pristupujú aplikácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto sekcia je síce užitočnou, ale neponúka toľko informácií, ako prostredníctvom  aplikácie tretej strany, Exodus. Tá okrem iného ponúka aj informácie o tom, či vás aplikácie sledujú, napríklad za lepším cielením reklamy, či oprávnenia, ktorými disponujú sú z kategórie „nebezpečnejších“ a podobne.  Aplikáciu môžete stiahnuť prostredníctvom obchodu Google Play z odkazu nižšie.

Exodus
Exodus
Developer: Exodus Privacy
Price: Free

Po nainštalovaní aplikácie prebehne krátka analýza aplikácií, ktoré máte nahrané v smartfóne.

Opravenenia aplikacii_Exodus_analyza_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne, ako aplikácia ukončí analýzu, tak si môžete pri každej aplikácií pozrieť položku „Trackers“, ktorá hovorí o tom, akým spôsobom aplikácia zbiera o vás údaje (napríklad za účelom lepšieho cielenia reklamy. Zároveň treba dodať, že aplikácia sama o sebe nemusí zobrazovať reklamu. Ide o cenné údaje, ktoré môžu byť predávané tretím stranám). Dôležitejšou sekciou je však „Permissions“, kde si viete pozrieť povolenia, aké aplikácie má. Nebezpečnými povoleniami sú tie, pri ktorých nájdete výkričník. Ide napríklad o prístup k mikrofónu, prístup k úložnému priestoru s možnosťou zapisovania dát (pozn. redakcie: ide obzvlášť o nebezpečné povolenie pri aplikáciách, ktoré takúto funkciu zjavne nepotrebujú. Ide napríklad o aplikácie ako baterka, kalkulačka a podobne), čítanie kontaktov a podobne. Mimochodom, pri všetkých povoleniach nájdete popis aj v Slovenčine.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre