Spravodajstvo

Žena v domnienke, že si našla lásku života, prišla o desaťtisíce €. Takto ju online podvodník obral o úspory!

Žena v strednom veku naletela na romantický online podvod. Zostalo jej nielen prázdne srdce, no i prázdna peňaženka.

Internet sa stal pre mnohých neodlúčiteľnou súčasťou života. Využívame ho za najrôznejším účelom. Od práce až po zábavu. Polícia SR najnovšie upozorňuje na prípad ženy, ktorej zostali nielen oči pre plač, ale aj prázdna peňaženka. Stala sa totiž obeťou romantické podvodu.

Žena prišla o desaťtisíce €

Nie každý má šťastie a nájde svoju spriaznenú dušu na ulici či v práci. A preto sa mnoho ľudí uchyľuje k hľadaniu lásky cez internet, na čo doplatila dôverčivá 59-ročná žena zo stredného Slovenska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celý podvod spočíval v tom, že ju oslovil falošný profil na sociálnej sieti, ktorý spravoval podvodník vydávajúc sa za lekára z Jemenu.

Rýchlo si získal jej dôveru

„V mesiaci jún tohto roku bola prostredníctvom sociálnej siete kontaktovaná neznámym mužom, ktorý sa predstavil ako lekár pracujúci v Jemene.“, hovorí polícia na sociálnej sieti.

Netrvalo dlho a muž si získal dôveru ženy natoľko, že ju obalamutil a pripravil o 42,5-tisíc €. Muž prišiel s príbehom, že aby sa mohol s ňou stretnúť, tak ho musí vymeniť v jeho pôsobisku iný lekár, no to niečo stojí. Podvodník ju následne odkázal na kontakt, ktorý to mal všetko zariadiť. Následne žena podľa inštrukcií poslala na cudzí účet peniaze.

„Po získaní dôvery, pod zámienkou zaplatenia nákladov pre náhradného lekára, ktorý ho v Jemene vymení, jej poskytol e-mailový kontakt na osobu, ktorá všetko zabezpečí. Následne žena podľa inštrukcií vybrala náhradného lekára a zaslala na účet 42.500,- Eur.“, opisuje polícia priebeh podvodu.

Ako nenaletieť na romantický podvod?

Romantické podvody majú jedného hlavného menovateľa, ktorým je, že útočník sa snaží získať dôveru obete. Následne, ako sa to útočníkovi podarí, tak začne ťahať od obete citlivé údaje alebo peniaze. Zväčša to začína malou pôžičkou a potom ďalšou a ďalšou, až kým sa nenakopí veľký obnos peňazí. Keď to príde do bodu zlomu, kedy obeť odmietne platiť, tak „kamarátstvo“ skončí.

Vždy, keď začnete komunikovať s neznámou osobu, skúste sa pozrieť na profil osoby, zverejnené fotografie a príspevky. Fotky publikované profilom, vyhľadajte na internete. Zväčša sú ukradnuté z iných profilov. Rovnako používajte na zoznamovanie aplikácie, ktoré sú na to určené. Mnoho týchto aplikácií má totiž vyvinuté algoritmy, ktoré pomáhajú identifikovať podvodníka a upozornia vás na to. Taktiež by ste mali spozornieť, ak osoba na druhej strane, sa vyhýba osobnému kontaktu alebo videohovoru. Útočníci si tiež často pýtajú intímne fotky s tým, že pošlú aj oni svoje, no tie sú väčšinou stiahnuté z internetu. Následne vydierajú obeť, že ich zverejnia.

No najväčším varovným signálom, že niečo nie je v poriadku je, keď útočník na druhej strane požiada o peniaze. Následne by vám mala v hlavne zasvietiť kontrolka, že pravdepodobne komunikujete s podvodníkom a nie človekom, ktorý sa chce s vami zoznámiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close