Zem vyzerala 2-milióny rokov dozadu drasticky inak. Bola vystavená „chladným medzihviezdnym mračnám“. Takto to tu vyzeralo!

Naša Slnečná sústava sa pred približne 2-miliardami rokov mohla zraziť s hustým oblakom materiálu, ktorý drasticky zmenil podnebie Zeme.

Naša Slnečná sústava mohla v minulosti prejsť cez oblak materiálu, ktorý zmenil podnebie Zeme
Zdroj: NASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab

Výskumníci z Boston University naznačujú, že pred približne dvoma miliónmi rokov mohla Slnečná sústava prejsť cez medzihviezdny oblak materiálu, ktorý zmenil klimatické podmienky Zeme.  

Svoje tvrdenia vysvetľujú tým, že pred približne 2-miliónmi rokov Zem vyzerala diametrálne odlišne. Naši ranní predkovia žili na planéte spolu so šabľozubými tigrami, obrovskými hlodavcami a ďalšími zvieratami, ktoré sú akoby vytrhnuté z fantasy príbehu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň život na Zemi prechádzal niekoľkými drsnými ľadovými dobami, pričom posledná sa skončila pred približne 12-tisíc rokmi. Výskumníci teoretizujú, že ľadové doby môžu vznikať z rôznych dôvodov. Medzi hlavné príčiny patrí náklon planéty, rotácia, platňová tektonika, sopečné erupcie a iné. Autori novej štúdie však naznačujú, že jeden faktor neberú naše klimatické modely do úvahy, a to polohu Slnečnej sústavy v galaxii.  

Rovnako ako Zem obieha okolo Slnka, tak aj celá Slnečná sústava obieha okolo jadra Mliečnej dráhy. Na obežnej dráhe Slnka okolo galaktického jadra sa môžu nachádzať oblaky materiálu a ako nová štúdia naznačuje, pred približne 2-miliónmi rokov sme cez jeden takýto prešli.  

Autori štúdie vysvetľujú, že našu Slnečnú sústavu obklopuje ochranná bublina, ktorá vzniká prúdením solárneho vetra. Túto ochrannú sféru nazývame heliosféra. Tá nás chráni pred radiáciou a galaktickými lúčmi, ktoré by mohli pozmeniť DNA a vedci veria, že vďaka nej sa mohol život na planéte vyvinúť tak, ako sa vyvinul. Pred 2-miliónmi rokov ale sústava preletela cez tak hustý oblak materiálu, že sa heliosféra stlačila takým spôsobom, že sa Zem na chvíľu ocitla mimo nej.  

“Naša štúdia je prvou, ktorá ukazuje, že v minulosti sa odohral stret medzi Slnkom a niečím mimo našej sústavy, čo ovplyvnilo podnebie Zeme,” vysvetľuje Merav Opher, vedúca novej štúdie.

Situácia sa môže v budúcnosti zopakovať

Opher je expertkou na heliosféru a jej práce utvárali naše predstavy o tejto ochrannej vrstve sústavy. Vo svojej novej práci tvrdí, že zatiaľ, čo sa hviezdy pohybujú okolo galaxie, môžu sa stretnúť s drastickými zmenami. Nová štúdia využila počítačové simulácie na to, aby ukázala, kde sa Zem pred dvoma miliónmi rokov nachádzala v Mliečnej dráhe. Popri tom zmapovali aj polohu blízkych chladných oblakov zložených primárne z vodíka.  

Simulácie ukázali, že v tomto období sa mohla naša Slnečná sústava “zraziť” s týmito oblakmi.  

“Ak sa táto kolízia odohrala, Zem by bola plne vystavená medzihviezdnemu médiu. Ide o prostredie, kde sa plyn a prach mieša s pozostatkami vybuchnutých hviezd vrátane železa a plutónia. Normálne heliosféra filtruje tieto rádioaktívne častice,” tvrdí Opher.  

Bez ochrannej vrstvy by sa tieto prvky dostali na planétu. Jej teória súhlasí so zvýšeným obsahom izotopov železa 60 a plutónia 244, ktoré nachádzame v oceánoch, antarktickom snehu a na Mesiaci. 

Predpokladá sa, že Zem mohla ležať mimo ochrannej heliosféry niekoľko storočí až milión rokov. Keď ale Slnečná sústava prešla mimo oblaku, heliosféra opäť obalila planéty. Vedci nevedia povedať, čo presne stret s oblakom spôsobil podnebiu Zeme. Tvrdia ale, že od vzniku Slnka hviezda prešla viacerými oblakmi a pravdepodobne za milión rokov sa stretne s ďalšími.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre