Zem už viackrát čelila obrovským asteroidom. Tu je 5 obrovských dopadov, ktoré na nej zanechali svoje stopy
Hoci teraz žijeme v „kľudnej“ dobe, nebolo tomu vždy tak
V atmosfére Zeme zhorí každý deň až sto ton vesmírneho materiálu. Aj napriek tomu, že dnes je vesmír v blízkosti našej planéty starostlivo monitorovaný, asteroidy stále pre nás môžu predstavovať hrozbu, aj keď vedci vymýšľajú metódy, ako ju bezpečne odvrátiť. Napriek tomu je Zem poznamenaná niekoľkými výraznými dopadmi asteroidov. Ktoré to boli bližšie popisuje portál New Scientist.
Tunguská udalosť
Ide o sto rokov starú záhadu. Nikto nevie, čo sa presne odohralo 30. júna 1908, no jedno je isté. Ohromná explózia zničila 80-miliónov stromov v priestore až 2-tisíc kilometrov štvorcových. Súčasné teórie hovoria o tom, že išlo o jeden z najväčších dopadov asteroidov na Zem. Domorodci dokonca hlásili zvieratá, ktoré boli vymrštené do vzduchu ohromnou tlakovou vlnou.
Objavujú sa však aj alternatívne teórie, ktoré tvrdia, že išlo o obrovský výbuch, spôsobený zásobami podzemného plynu. Tieto teórie sú však problematické a nie sú všeobecne uznávané.
Čeľabinsk
Incident v ruskom meste Čeľabinsk sa odohral v roku 2013. Išlo o pád asteroidu, ktorý bol zachytený obrovským množstvom kamier. Asteroid vybuchol pár kilometrov nad Zemou, následkom čoho došlo k zraneniam viac ako tisícky ľudí. Tí boli zranení buď tlakovou vlnou, alebo roztriešteným sklom.
Chicxulub
Najznámejší dopad Asteroidu na svete, hoci zatiaľ netušíte, o čo ide. Takto sa totiž nazýva kráter, ktorý vznikol po dopade meteoritu, ktorý vyhladil dinosaurov pred 65-miliónmi rokov. Zaujímavosťou je, že ide o najmladší a najprístupnejší kráter v celej našej Slnečnej sústave. Kráter má v priemere 170 km a vytvoriť ho mohol asteroid väčší ako 10-km
Neprehliadnite
Vredefort
Ide o asteroid, ktorý po sebe zanechal najstarší kráter na planéte. Kráter Vredefort, alebo inak aj Vredefort Dome sa nachádza v Južnej Afrike a predpokladá sa, že vznikol po zásahu asteroidu, ktorý mohol mať šírku viac ako 10-km. Zem mal zasiahnuť pred 2-miliardami rokov. Kráter má v priemere takmer 300 km.
Morokweng
Ide o ďalší pradávny kráter, ktorý sa nachádza v Južnej Afrike, na hranici púšte Kalahari. Kráter je široký okolo 70-km a v roku 2006 bol objavený malý, 25-centimetrový kúsok asteroidu, ktorý tam dopadol. Išlo o šok pre vedcov, pretože náraz, ktorý by dokázal vytvoriť tak veľký kráter by takmer s istotou úplne rozpustil takýto asteroid.
Komentáre