SpravodajstvoVeda a výskum

Zem sa podľa nových analýz stihla vytvoriť za oveľa menší čas, než sa predpokladalo

Vedci na to prišli pomocou analýzy izotopov železa v zemskom jadre

V ranných dňoch Slnečnej sústavy sa Zem stihla vyformovať za oveľa menší čas, než vedci prvotne predpokladali. Podľa najnovšej analýzy izotopov železa, ktoré sa našli v meteoritoch, Zem sa stihla dať „dokopy“ len za 5 miliárd rokov. Ide o niekoľkokrát menši čas, než tvrdia súčasné modely.

Táto informácia je výnimočným poznatkom, ktorý nám pomáha lepšie pochopiť vznik jednotlivých planét. Poukazuje na to, že pri vzniku planét je prítomných viacej mechanizmov, než si myslíme. Toto platí aj pri planétach rovnakého typu ako naša Zem, napríklad Mars. Hoci máme dosť dobrú predstavu o tom, ako môže planéta vznikať, ide o proces, ktorého detaily sú pred vedcami zatiaľ ukryté. Pozorovať vznik planéty je totižto dosť ťažká úloha sama o sebe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hrubý náčrt toho, ako vyzerá vznik planét sa točí okolo hviezd samotných. Keď sa oblak prachu a plynu zrúti do seba, pod svojou vlastnou gravitáciou, začne rotovať a vznikne zárodok hviezdy. Jej gravitácia silnie a spolu s ňou začne rotovať aj prach okolo. Tento prach slúži spočiatku ako palivo pre hviezdu, no nie všetko skončí v jej žeravých útrobách.

Vedci sa domnievajú, že elektrostaticky nabité prašné častice sa ku sebe zlepia a postupne nabaľujú viac a viac prachu. Ako sa guľôčka zväčšuje, s ňou rastie aj jej gravitačná sila a vďaka nej sa na zárodok planéty nabaľujú ďalšie častice. Keďže všetky planéty vznikajú z disku, ktorý krúži okolo hviezdy, tak aj planéty v našej Slnečnej sústave sú akoby na jednej rovine so Slnkom.

Odlišná teória

V zložení sa Zem líši od iných objektov v sústave. Zem, Mesiac a aj Mars obsahujú izotopy železa, ako napríklad Fe-56, alebo ľahší Fe-54. Čo je však na našej planéte odlišné je to, že obsahuje výrazne menej izotopu Fe-54. Jediný objekt v sústave, s ktorým sa môžeme porovnávať je vzácny typ meteoritu s názvom Cl chondrites.

To, že je naša Zem porovnateľná jedine s týmto meteoritom naznačuje odlišný model vzniku. Namiesto zrážok vesmírnych skál vzniklo zemské jadro pomerne skoro, cez spŕšku kozmického prachu. Ide o rýchlejší proces, než je nabaľovanie veľkých skál.

„Ak vznikla Zem takýmto spôsobom, nepochybne sa musia vo vesmíre nachádzať iné planéty, ktoré vznikli podobne,“ hovorí planetárny geológ Martin Schiller.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close