Veda a výskumVesmír

Zem nepotrebovala kyselinové jazierka, ani nič podobné: Takto mohla vzniknúť základná látka pre život

Už roky vedie vedecká komunita dohady o tom, ako sa na Zemi objavilo dostatočné množstvo fosfátu pre život.

Fosfor patrí medzi kľúčové látky pre život na Zemi. Lenže odkiaľ sa zobral? Výskum vedcov z University of Cambridge ponúka vysvetlenie.

Nedávno publikovaná štúdia môže zmeniť spôsob, akým rozmýšľame o prostredí, v akom sa život po prvýkrát objavil, vysvetľujú jej autori. Dokazujú, že morská voda môže byť chýbajúcim zdrojom fosfátu. V tomto prípade mohol život vzniknúť bez toho, aby sa vyžadovali nejaké špeciálne podmienky. Nový výskum ukazuje že ak morská voda obsahovala veľa železa, potom by mohla ukrývať až 10-tisíc krát viac fosfátu, než sa spočiatku predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto látka je dôležitá pre vznik DNA a RNA, základných stavebných kameňov života, no vzhľadom na jej dôležitosť zároveň patrí k najvzácnejším prvkom vo vesmíre. Ak sa nachádza v minerálnej forme, fosfát sa ťažko rozpúšťa vo vode a tým pádom je pre život nepoužiteľný.

Podľa teórie sa stal fosfor súčasťou pozemskej biológie relatívne skoro, no až teraz začínajú výskumníci chápať jeho úlohu pri syntéze molekúl, ktoré život na Zemi potrebuje. Zároveň sa dlho uvažovalo aj o prostredí, v akom by fosfát mohol vznikať. Názory sa v tomto smere líšili. Niektoré štúdie naznačujú, že v prostredí bohatom na železo, by mal byť fosfát životu ešte neprístupnejší ako obyčajne. Tieto teórie si ale nedokázali udržať dlho váhu. Prostredie mladej Zeme, kde život vznikol, bolo totiž bohaté na železo a chudobné na kyslík.

V novom výskume sa vedci pokúsili túto záhadu vyriešiť raz a navždy. Pomocou geochemického modelovania rekonštruovali podmienky našej planéty v počiatkoch jej evolúcie.

V laboratóriu zrekonštruovali kompozíciu morskej vody v rannom veku Zeme. Zároveň simulovali atmosféru, ktorá nemala takmer žiaden kyslík. Experiment ukázal, že morská voda mohla za daných podmienok predstavovať výrazný zdroj fosfátu.

„Netvrdíme, že život vznikol v morskej vode. Naša štúdia otvára nové možnosti pre pochopenie evolúcie organizmov. Fosfát sa z morí mohol dostať napríklad do jazier, alebo kvapôčky morskej vody mohli fosfát priniesť na pobrežie,“ vysvetľuje Nick Tosca, jeden z autorov štúdie.

Život mimo Zeme

Predchádzajúce štúdie predpokladali, že fosfát mohol vzniknúť v neobvyklých prostrediach, napríklad vo vulkanických jazierkach či vo vzácnych mineráloch, ktoré sa nachádzali v meteoritoch.

„Mali sme tušenie, že železo je kľúčom k rozpustnosti fosfátov, ale jednoducho nebolo dostatok údajov,“ povedala Tosca.

Počas experimentov však vedci zistili, že špeciálne prostredie nie je vôbec potrebné. Počas nich do morskej vody pridávali odlišné množstvá železa a pozorovali, ako to ovplyvní tvorbu fosfátu.

Výsledky štúdie môžu pomôcť vedcom, ktorí pátrajúci po živote za hranicami našej planéty.

„Ak železo pomáha dostať do roztoku viac fosfátu, potom by sme tento poznatok mohli využiť pri štúdii mladého Marsu,“ tvrdí Tosca.

Vedci objavili mnoho dôkazov o existencii vody počas prvých miliárd rokov evolúcie červenej planéty. Kompozícia planéty však poukazuje aj na vodu bohatú na železo. Tá mohla životu dodať fosfát rovnako, ako to bolo v prípade Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close