SpravodajstvoVeda a výskum

Zem môže stáť na prahu katastrofy: Začalo sa šieste masové vymieranie života na planéte?

Nová štúdia prináša znepokojivé výsledky a vyzýva ľudí k akcii.

Zem si od doby jej vzniku prešla dokopy piatimi katastrofami, ktoré viedli k vymieraniu vysokého percenta života na planéte. V prípade týchto piatich apokalyptických udalostí zakaždým išlo o prírodné javy, no nová štúdia prináša znepokojivé správy.

Podľa nej momentálne prebieha na svete šieste veľké vymieranie, za ktoré môžeme my ľudia, píše portál IFL Science. Nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Biological Reviews tvrdí, že za posledných 500 rokov vyhynulo až 13% bezstavovcov. Ak nechceme, aby katastrofa prerástla do oveľa väčšieho poklesu biologickej diverzity, ľudstvo musí konať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa autorov štúdie červená listina ohrozených druhov tak trochu maskuje vážnosť problému, ktorému ľudstvo a život na Zemi čelí. Podľa tejto knihy sa môže zdať, že vymieranie živočíšnych druhov je v súlade s predchádzajúcimi údajmi. Nie je tomu ale tak.

„Červená listina je výrazne zaujatá. Hodnotené boli takmer všetky vtáky a cicavce, avšak bezstavovce ostali zabudnuté,“ píšu autori štúdie.

Vedci sa pozreli na bezstavovce a pomer ich vymierania. V štúdii autori píšu, že ak budeme pracovať so správnou sadov dát, môžeme si všimnúť, že vymieranie bezstavovcov výrazne prekračuje štandard, ktorý je v listine uvedený. To vedie autorov štúdie k teórii, že sme svedkami začiatku šiesteho masového vymierania života na Zemi.

Svoje teórie dokazujú aj odkazom na štúdiu z roku 2015. Tej sa podarilo dokázať, že od roku 1500 naša planéta prišla o 7% druhov slimákov. Na základe tohto údaju zistili, že dnes zmizlo medzi 7.5 až 13% druhov bezstavovcov. Červená listina píše, že vymrelo približne 882 druhov bezstavovcov no podľa výsledkov novej štúdie z povrchu Zeme zmizlo od 150 do 260-tisíc druhov, čo je výrazný rozdiel.

Nachádzame sa na prahu katastrofy?

Štúdia síce zatiaľ nestojí na pevných nohách, aj napriek nepotvrdeným výsledkom sú jej autori presvedčení, že stojíme na prahu nového vymierania života.

„Šieste masové vymieranie sa začalo a je spôsobené ľudskou činnosťou,“ píšu autori.

Znie to alarmujúco, ale aj autori štúdie dodávajú, že sa niet aspoň zatiaľ čoho obávať. Ich práca nepriniesla žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že je morský život ovplyvnený rovnako, ako suchozemský. Navyše sa zdá, že je rastlinstvo od vymierania ušetrené. Hoci nie je situácia ani zďaleka taká zlá, autori štúdie vyzývajú ľudstvo k akcii.

Ľudia sú totiž jediným druhom na Zemi, ktorý vie ovplyvniť biosféru vo veľkých merítkach. Zároveň sme jediným druhom, ktorý sa môže vedome rozhodnúť o tom, ako bude naša planéta v budúcnosti vyzerať. Autori štúdie neschvaľujú popieranie krízy a ničnerobenie. Ak v tomto prípade nezasiahneme, naša planéta bude pokračovať v pred k ďalšiemu masovému vymieraniu života. V tomto prípade však nebude na vine sopečná činnosť, či náraz meteoritu, ale my.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close