Zem čelí „trojitej hrozbe“: Už dnes našu planétu zasiahne silná solárna búrka

Odborníci na vesmírne počasie, NASA a NOAA potvrdzujú zvýšenú solárnu aktivitu. Čo nás čaká?

Dnes, 14. marca, by mala Zem zasiahnuť solárna búrka
Zdroj: NASA

Predpovede vesmírneho počasia uvádzajú že dnes, v pondelok 14. marca, udrie na Zem priama solárna búrka. Predpovede potvrdzujú aj dáta americkej vesmírnej agentúry, NASA a Národný úrad pre oceán a atmosféru, NOAA, informuje portál Express.

Solárna aktivita má ovplyvňovať našu planétu najbližšie dva týždne. Na dnes existuje 80% šanca, že bude naša planéta zasiahnutá pomerne silnou búrkou a momentálne existuje 20% šanca, že zasiahne do oblasti Anglicka. Solárnu búrku bude sprevádzať aj polárna žiara, ktorú tentokrát uvidia aj ľudia z regiónov bližších k rovníku, než je bežné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Solárnu búrku budú sprevádzať aj rušenia, ktoré ovplyvnia hlavne amatérskych rádiových operátorov a systémy GPS. Odborníčka na vesmírne počasie, doktorka Tamitha Skov tvrdí, že Zem čelí „trojitej hrozbe“ Silná solárna búrka prichádza hneď za menšou búrkou a po nej bude nasledovať ešte ďalšia aktivita. Túto informáciu zdieľala pomocou sociálnej siete Twitter.

Ako vzniká solárna búrka?

Solárne búrky vznikajú, keď sa na Slnku udeje solárna erupcia, alebo koronálny výron hmoty. Následkom týchto udalostí sa do vesmíru dostávajú elektricky nabité častice, ktoré môžu mieriť aj k našej planéte. Magnetické pole Zeme nás chráni pred najhoršími dôsledkami solárnej búrky. Keď nabité častice zasiahnu magnetosféru, postupujú k magnetickým líniám až k pólom planéty. V týchto regiónoch možno pozorovať polárnu žiaru, ktorá vzniká práve kvôli solárnej búrke.

Tieto deje ale môžu narušiť naše satelity, alebo rôzne formy elektrickej komunikácie. V najhorších možných prípadoch by dokázala silná solárna búrka odpojiť od internetu celé kontinenty a odpojiť krajiny od elektrickej energie. V roku 2011 bola rádiová komunikácia v Číne narušená dôsledkom silnej solárnej búrky. Odhaduje sa že škody boli 20-krát vyššie, ako pri zásahu hurikánu.

Vedci berú hrozbu silných solárnych búrok veľmi vážne. Obrovská dávka úsilia ide do predpovedania vesmírneho počasia a hlavne správania sa našej najbližšej hviezdy. Už vedia, že množstvo solárnych búrok sa viaže na 11-ročný solárny cyklus, počas ktorého sa striedajú obdobia solárneho minima a solárneho maxima. Keď je Slnko na vrchole svojej aktivity, solárne búrky sú častejšie. Obdobie solárneho maxima nastane podľa vedcov v roku 2024.

Ak sa vedci naučia silné solárne búrky predpovedať, ľudstvo získa čas na prípravu, ktorý by nám pomohol minimalizovať napáchané škody. Dobrou správou je, že pre ľudí sú solárne búrky neškodné. Hrozbu predstavujú hlavne pre naše technológie a čím sme na nich závislejší, tým viac škody nám môžu solárne búrky spôsobiť.

Blížiaca sa solárna búrka sa radí k tým silnejším. Odborníci predpokladajú, že polárnu žiaru bude možnosť pozorovať naprieč celým územím Kanady a možno aj v severných častiach Spojených štátov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre