Zdalo sa to nemožné: Vedci našli spôsob, ako ľahšie spáliť tukové bunky

V novej štúdii vedci zisťujú, prečo klinické testy liekov na chudnutie nefungovali. Ukázali, že to, čo sa zdalo nemožné, môže skutočne fungovať.

Vedci našli spôsob, ako premeniť tukové bunky na ľahšie spáliteľný typ
Hnedá tuková bunka Zdroj: Wikimedia (Scientific Animation - CC BY-SA 4.0)

Výskumníci z UC San Francisco našli spôsob, ako premeniť bežné biele tukové bunky, ukladajúce kalórie, na takzvané béžové bunky, ktoré spaľujú kalórie aby udržiavali telesnú teplotu.  

Výsledky tejto štúdie môžu pomôcť vývoju nových druhov liekov, zameraných na stratu telesnej hmotnosti. Nová štúdia pracovala s myšami a výskumníkom sa podarilo odhaliť nové informácie, ktoré vysvetľujú, prečo klinické testy podobných metód liečby nadváhy nefungovali.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dlhodobo výskumníci predpokladali, že vytváranie béžových tukových buniek sa dá len pomocou kmeňových buniek. Teraz ale vedci dokazujú, že aj obyčajné tukové bunky môžeme pretvoriť na béžové. Stačí jednoducho obmedziť produkciu určitého proteínu.  

“Veľa vedcov verilo, že niečo takéto nie je možné. V našej práci sme dokázali dve veci. Ako prvé sme demonštrovali, že obyčajné biele tukové bunky možno skutočne pretvoriť na béžové tukové bunky. Popri tom sme však dokázali aj to, že tento proces nie je až tak náročný, ako sme si spočiatku mysleli,” vysvetlil Walter L. Miller, jeden z autorov štúdie.

Typy tukových buniek 

Väčšina cicavcov má tri typy tukových buniek, biele, béžové a hnedé. Biele tukové bunky slúžia ako rezerva energie pre telo, zatiaľ čo hnedé bunky spaľujú energiu a vytvárajú teplo, čo pomáha udržiavať telesnú teplotu. Béžové tukové bunky ležia medzi a kombinujú vlastnosti oboch predchádzajúcich typov. Béžové tukové bunky dokážu spaľovať energiu na vytváranie tepla, no existujú medzi bielymi tukovými bunkami. Hnedý tuk sa vytvára v samostatných skupinách.  

Množstvo cicavcov vrátane ľudí, sa rodí s hnedým tukom, ktorý im pomáha udržiavať telesnú teplotu po pôrode. Postupom času človek spáli všetok hnedý tuk, približne počas prvého roku života. Béžový tuk ale pretrváva.  

“Ľudia dokážu prirodzene premieňať biele tukové bunky na béžové obmedzeným stravovaním alebo chladným prostredím,” vysvetľujú vedci. 

Experimenty na myšiach 

Autori štúdie už v minulosti odhalili, že funkciu tukových buniek ovplyvňuje proteín KLF-15. V rámci výskumu vedci sledovali, ako tento proteín funguje u myší, ktorým ostáva hnedý tuk počas ich života. Zistili, že v bielych tukových bunkách nebolo až také množstvo proteínu ako v hnedých alebo béžových bunkách.  

Pomôže nám hnedý tuk bojovať s obezitou?
Zdroj: Unsplash (Towfiqu barbhuiya)

Následne výskumníci párili myši, ktoré nemali proteín KLF-15 a všimli si, že tieto myši premenili biele tukové bunky na béžové. Ukázalo sa, že tukové bunky sa môžu premeniť z jedného typu na druhý. Zároveň sa ukázalo, že bez proteínu KLF-15 sú tukové bunky prirodzene béžové.  

V ďalších krokoch vedci laboratórne vytvorili biele tukové bunky a skúmali hlbšie, ako proteín funguje. Výskumy naznačujú, že proteín kontroluje množstvo receptorov Adrb1, ktoré majú na starosti energetickú rovnováhu.  

Predchádzajúce štúdie skúšali stimulovať receptor Adrb3 a pri testoch myši skutočne stratili váhu. Táto metóda ale nefungovala na ľudí. Autori štúdie veria, že ak nájdeme iný spôsob, ako cieliť na receptor Adrb1, potom bude táto metóda chudnutia fungovať aj na nás.  

Nový liek môže fungovať na ľuďoch

Zároveň výskumníci vysvetľujú, že takýto nový liek by fungoval lepšie ako používané lieky na chudnutie. Tie pracujú tak, že potláčajú chuť do jedla a telesný cukor.  

Nový liek by sa zároveň dokázal vyhnúť aj negatívnym vedľajším účinkom, napríklad nevoľnosti. Autori štúdie vysvetľujú, že používané lieky na chudnutie ovplyvňujú mozog, no tento by ovplyvňoval len tukové zásoby človeka. Zároveň si však autori štúdie uvedomujú, že majú pred sebou ešte obrovské množstvo práce.  

Nová štúdia sa totiž nezaoberala tým, ako by sme mohli tento nový druh lieku na chudnutie vytvoriť. Našla však informácie, ktoré o niečo jasnejšie vysvetľujú, ako by mohol liek fungovať.  

Zároveň ale tvrdia, že už vedia, ako sa dostať do cieľa a veria, že takýto druh lieku by mal naozaj výrazný dopad na to, ako liečime obezitu.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre