APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Zdá sa vám, že sa vaše mobilné dáta míňajú príliš rýchlo? Mali by ste obmedziť používanie týchto aplikácií!

Mobilné dáta nám dokážu niektoré aplikácie míňať oveľa viac ako iné. Pozrite sa, ktoré aplikácie sa medzi ne radia.

Možno sa aj vám niekedy stalo, že ste si zabudli zapnuté mobilné dáta a po príchode domov ste sa neprepli na sieť Wi-Fi. Po chvíľke využívania týchto dát ste si na to spomenuli a spätne ste si začali prehrávať, čo ste na nich všetko porobili. Nepríjemné zistenie môže prísť, keď ste na nich napríklad pozerali dlhšie video alebo ste si nebodaj zapli film. V takom prípade okamžite kontrolujete svoj zostatok mobilných dát pre daný mesiac. Tieto problémy poznajú väčšinou majitelia obmedzených paušálov pre dáta, no ani neobmedzené balíky na tom nie sú o nič lepšie. Väčšinou mobilní operátori totiž ponúkajú neobmedzené balíky limitované nejakým objemom dát a napríklad po 50GB sa dokážu dáta výrazne spomaliť. Ak však chcete mobilné dáta šetriť, mali by ste sa niektorým aplikáciám vyhýbať. A vďaka portálu metro.co.uk sa teraz pozrieme, ktoré aplikácie to sú.

Mali by sme si dať pozor najmä na zábavné a streamovacie aplikácie

Ako sme už v úvode spomenuli, pomyselným strašiakom sú v tomto prípade aplikácie pre filmy a videá. Tie dokážu mobilné dáta riadne „prevetrať“, keďže pri nich strávime veľa času. Navyše pri pozeraní videí vo vysokej kvalite dokážeme minúť viac dát ako zvyčajne. Najvýraznejšou aplikáciou medzi takýmito konzumentmi dát je Amazon Prime, ktorá za hodinu dokáže minúť až 3GB dát pri HD videu. Podobnou aplikáciou dokáže byť aj Netflix, ktorý má podobnú spotrebu. Pri Netflixe však denne vieme stráviť viac času a za 80 minút používania to stúpne na 4GB. Nezabudnime ani na YouTube, ktorý za hodinu taktiež prevezme 3GB mobilných dát. Pri YouTube však strávime v priemere menej času, a preto sa dostal na tretie miesto.

Populárnou zábavnou službou je aj Spotify. Ten sa dostal na štvrté miesto najväčších konzumentov dát. Za hodinu nám dokáže ubrať 40MB mobilných dát, no tu nekončíme. Spotify denne dokážeme používať až 100 minút denne. Skonzumované mobilné dáta sa teda dostanú na úroveň až 67MB denne. Do rebríčka najväčších „žrútov“ mobilných dát sa dostala aj aplikácia BBC IPlayer s 225MB dátami za hodinu.

Mobilné dáta však miznú prevažne pri sociálnych sieťach

Kto z nás by nevyužíval aspoň jednu sociálnu sieť, však? Keď sme mimo domova, dokážeme s nimi stráviť množstvo času, čo sa dokáže výrazne odraziť na našom programe pre mobilné dáta. Na prekvapivom prvom mieste sa umiestnil TikTok, s ktorým za hodinu používania dokážeme minúť až 840MB dát. Podobnou aplikáciou je Instagram, ktorý za hodinu minie až 720MB dát. Priemerne však Instagram denne používame až 145 minút, za ten čas teda dokážeme minúť 1.74GB mobilných dát.

Na treťom mieste medzi sociálnymi sieťami je Twitter. Táto pomerne neškodná aplikácia dokáže minúť 360MB, no za rovnaký čas ako pri Instagrame, teda 145 minút, nám uberie 870MB. Štvrté miesto si zaberá Snapchat s priemernými 80GB dát za 30 minút denne. Nezabudnime ani na aplikáciu pre Facebook. Tá nám za hodinu uberie rovných 100MB. Denne však vieme prescrollovať po sieti až 145 minút. Celkovo nám teda táto aplikácia prevezme až 242MB dát denne.

Aplikácie mobilné dáta
Zdroj: metro.co.uk

Ktorú aplikáciu využívate na mobilných dátach vy? A aký veľký balík pre mobilné dáta máte vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Samozrejme treba uviesť, že aplikácie vyššie sú len špička ľadovca. Aj iné obdobné aplikácie sú žrútom mobilných dát. Vo všeobecnosti platí, že ak aplikácia slúži na prehrávanie video obsahu, tak bude potrebovať na svoje fungovanie veľké množstvo dát.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close