Zdá sa vám ukazovateľ batérie nepresný? Takto si môžete „smart batériu“ kalibrovať aj vy!

Postupom času sa môže objaviť odchýlka medzi ukazovateľom batérie a reálnym stavom nabitia. Takto batériu smartfónu kalibrujete.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Čo sa týka ukazovateľa nabitia batérie, výrobcovia sa častokrát spoliehajú na to, že batéria ostane mladá naveky, alebo že vymeníme smartfón skôr ako sa pokazí batéria. Akumulátor ale postupom času degraduje a menia sa jeho vlastnosti, čo musia výrobcovia zohľadniť, ak chcú priniesť čo najpresnejšie údaje.

Mnohé ukazovatele nabitia môžu bežného užívateľa mobilného telefónu alebo notebooku zmiasť, no vo vyššom kontexte je to pre nás len mierna otrava. Problém nastáva, ak je ukazovateľ nabitia nepresný pri zariadeniach, na ktoré sa spoliehame ako sú napríklad naše telefóny, píše portál Battery University. Trpieť ale môžu v podstate všetky zariadenia, ktoré sa spoliehajú na presné údaje o dojazde alebo odhadovanej dĺžke fungovania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bežná elektrochemická batéria v tomto smere reprezentuje skutočné percento nabitia, pričom „digitálna“ batéria sa spolieha na informácie, ktoré získala z nabíjacieho a vybíjacieho cyklu. Napríklad v manuále tabletu iPad nájdete pokyn, aby ste zariadenie aspoň raz za mesiac úplne vybili a nabili. Tým sa ukazovateľ batérie kalibruje a poskytuje presnejšie informácie.

Smart batéria, teda monitorovací systém elektrochemickej batérie v smartfóne, získava občasným úplným vybitím výhodu. V bežnom živote sa to ale stane len zriedka, aby sme nechali telefón vybiť úplne. Ak čiastočne vybitú batériu čiastočne nabijeme a necháme ju napríklad v miestnosti s vysokou teplotou, môže sa objaviť výboj, ktorý nemôže smart batéria sledovať. Vzniká tak chyba, ktorá sa postupom času ešte viac prehlbuje.

Kalibrácia batérie

Ak chceme zabezpečiť čo najvyššiu presnosť údajov na obrazovke, odporúča sa batériu úplne vybiť a až potom zariadenie nabiť na 100%. Úplné vybitie pošle smart batérii signál a rovnako aj nabitie na sto percent. Kalibrácia smart batérie nastáva v momente, keď zariadenie nabijeme na 100% necháme ho padnúť na nulu a následne opäť na stovku nabijeme.

Ako kalibrovať digitálny ukazovateľ batérie?
Zdroj: Battery University

Portál vysvetľuje, že kalibrácia batérie by sa mala odohrať aspoň raz za tri mesiace alebo približne po 40 čiastočných cykloch nabíjania. Čo ak smart batériu nekalibrujeme? Väčšina nabíjacích zariadení sa riadi potrebami normálnej, teda elektrochemickej batérie. Zariadeniu sa teda nemôže nič stať a bude fungovať tak ako má aj naďalej. Postupom času by sa ale ukazovateľ nabitia môže stať nespoľahlivým. V extrémnom prípade sa vám môže stať, že sa váš smartfón vypne ak je ukazovateľ na 50%.

Rozdiel v presnosti medzi chemickou a digitálnou batériou sa označuje ako max error a vyjadruje sa v percentách. Ak je číslo malé, znamená to dobrú presnosť, no tá sa s pribúdajúcimi percentami zhoršuje. Niektorí výrobcovia smartfónov odporúčajú kalibráciu už pri 8%. 12% môže spustiť varovanie a od 16% vyššie sa batéria stáva nepoužiteľná. Neexistuje však žiaden jednotný štandard pre max error.

V súvislosti s lítium-iónovými batériami ale treba doplniť, že mimo kalibrácie by sme ich nemali vybíjať na 0% a ani nabíjať na 100%. Lepšie urobíme, ak držíme stav nabitie niekde v rozpätí od 20% do 80% úrovne nabitia. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Rovnako platí, že tento typ batérie nemá pamäťový efekt a preto by sme sa nemali báť nabíjať telefón aj viackrát za deň, ak to potrebujeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre