Zdá sa vám fotografia nedôveryhodná? Googlu predstavil nástroj, ktorý vám o fotke povie viac

Dezinformácie sa šíria nielen cez články, ale aj upravenými a z kontextu vytrhnutými fotografiami.

Google vám ponúkne možnosť, ako si overiť autenticitu fotografie
Zdroj: Unsplash (Kenny Eliason) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Žijeme v digitálnej dobe a šírenie dezinformácií je bohužiaľ niečo, s čím sa stretávame oveľa častejšie, než by sme mali. Pod dezinformáciami si častokrát predstavíme články, ktoré sa nás snažia buď vystrašiť nepravdivou, alebo zveličenou informáciou, alebo sa nás snažia presvedčiť o niečom, čo nie je pravda. Pod dezinformáciami sa však toho ukrýva oveľa viac.

Stalo sa vám už niekedy že ste sa pozreli na fotografiu, ktorá vám neprišla dôveryhodná? Častou taktikou dezinformátorov je buď vytrhnutie fotografie z kontextu, alebo orezanie fotografie spôsobom, pri ktorom sa stratí jej pravý význam. V najhorších prípadoch dezinformátori fotografie surovo upravujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na takúto fotografiu môžete natrafiť na internete, alebo vám ju môže poslať niekto známy. Tak či onak, niekedy môže byť mimoriadne ťažké overiť autentickosť fotografie, obzvlášť ak nemáme k dispozícii celý príbeh. Štúdia z roku 2022 zistila, že až 62% ľudí verí tomu, že sa s dezinformáciami stretávajú na dennej alebo týždennej báze. Proti nedôveryhodným informáciám bojuje aj spoločnosť Google, ktorá v rámci nového vyhľadávača prináša možnosť, ako rýchlo a jednoducho overiť dôveryhodnosť fotografie.

V nasledujúcich týždňoch až mesiacoch sprístupnia pre každého funkciu „o fotografii“. Táto funkcia vám ukáže kedy sa fotka po prvýkrát objavila na internete, kedy ju Google prvýkrát indexoval a na akých ďalších weboch sa nachádza. Poskytne vám teda užitočné informácie, na základe ktorých sami môžete posúdiť, či sa pozeráte na fotografiu, ktorá bola nejakým spôsobom manipulovaná, alebo ide o dôveryhodný záber.

Funkciu nájdete kliknutím na ikonu troch bodiek v náhľade fotografie, alebo vyhľadaním prostredníctvom obrázka alebo cez aplikáciu Google Lens. S rozvojom generatívnej technológie Google predstaví aj ďalšiu funkciu, ktorou je označenie obrázkov, ktoré sú vygenerované umelou inteligenciou. Google označí každé takéto fotografie, s ktorými sa stretnete mimo platformy Google. Zároveň dostanú túto možnosť aj tvorcovia obsahu, ktorí budú môcť označiť snímky generované umelou inteligenciou.

Boj proti dezinformáciám

Vyhľadávanie Google by malo poskytovať čo najrelevantnejšie informácie, no ako vieme, nie vždy to tak je. Dezinformácie si často nájdu cestu ako sa dostať k ľuďom, no popri Googli s nedôveryhodnými informáciami bojujú aj ďalšie spoločnosti. Možnosť zistiť kde sa fotografia po prvýkrát objavila pomôže užívateľom rozhodnúť sa lepšie, či budú dôverovať danému zdroju alebo nie. Ak sa totiž fotografia po prvýkrát objavila na známych dezinformačných weboch, pravdepodobne by sme jej nemali prikladať až takú váhu, ako fotografii, ktorú uverejnili dôveryhodné spravodajské zdroje.

Podobnú funkciu už Google uplatnil pre výsledky vyhľadávaní na webe. Vedľa zobrazených odkazov máte ikonu troch bodiek.

Google vám ponúkne možnosť, ako si overiť autenticitu obrázku
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na ikonu sa vám zobrazí okno „Tento výsledok“ v ktorom nájdete kedy Google portál prvýkrát indexoval a povie vám aj niečo o samotnom zdroji, z ktorého chcete čerpať informácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre