Zdá sa ti, že na Facebooku je kvantum dezinformácií. Priprav sa, bude ich ešte viac. Toto zmení internet!
Meta ruší fact-checking program a už čoskoro opäť dovolí slobodnejšie pridávanie obsahu na svojich platformách Facebook, Instagram a Threads.
Sociálne siete vznikli na to, aby dali ľuďom priestor vyjadriť sa, zdieľať svoje obľúbené príspevky, fotografie, príbehy, utvárať nové priateľstvá a dozvedieť sa niečo nové. Právo voľne sa vyjadriť ale môže niekedy vyzerať chaoticky.
Platformy ako Facebook, Instagram a iné využívajú miliardy ľudí a keď sa stretne množstvo rozdielnych názorov, môže to vyzerať veľmi nepekne. Hádky, urážky a častokrát aj vulgarizmy sú však niekedy nevyhnutnou súčasťou skutočne slobodnej konverzácie, ktorá na druhú stranu môže priniesť aj veľa dobrého.
Zakladateľ Facebooku a šéf Mety, Mark Zuckerberg v roku 2019 povedal, že sloboda vyjadrenia je podľa jeho názoru hnacou silou vývoja spoločnosti po celom svete. Ak zoberieme ľuďom slobodu slova, nech sú dôvody myslené akokoľvek dobré, našu moc dávame do rúk existujúcich inštitúcií, než aby sme ju držali v rukách ľudí, kde prirodzene patrí.
“Niektorí ľudia veria, že ak dáme hlas viacerým ľuďom, v skutočnosti našu spoločnosť rozdeľujeme, než by sme ju spájali dokopy. Títo ľudia veria, že obsah je viac dôležitý ako to, aby mal každý človek svoj hlas a mohol sa k téme vyjadriť. Ja si myslím, že je to nebezpečné,” hovorí Zuckerberg.
Meta chce zachovať slobodu slova
Na jednu stranu vieme, že v posledných rokoch sa internetom začalo šíriť oveľa viac konšpirácií a dezinformácií, čo viedlo k vývoju komplexných systémov na moderovanie obsahu. Vývoj týchto systémov však podnietil aj spoločenský a politický tlak na regulovanie obsahu, no Meta sa zastáva názoru, že moderácia zašla už priďaleko.
Práve dôraz na moderáciu obsahu spôsobil, že množstvo neškodného obsahu prešlo cenzúrou a množstvo užívateľov neprávom ostalo na platformách Mety zablokovaných. Spoločnosť zároveň priznala, že nedokázala včas reagovať na všetky požiadavky.
Neprehliadni
Túto chybu sa rozhodla spoločnosť napraviť. Meta oznámila, že ruší svoj “fact-checking” program a zavádza slobodnejší systém komunitných poznámok.
“Keď sme v roku 2016 zaviedli program na overovanie faktov, urobili sme najlepšie rozhodnutie, aké sme mali vtedy k dispozícii. Nakoniec sa ukázalo, že to nebolo najlepšie rozhodnutie. Aj odborníci, rovnako ako každý z nás, majú svoje vlastné perspektívy a častokrát aj predsudky. Tieto predsudky sa odzrkadlili na tom, čo si odborníci vybrali na kontrolu a ako kontrola prebiehala,” píše Meta.
Meta prechádza na komunitné poznámky, systém, ktorý môžeš vidieť napríklad na platforme X (pozn. bývalý Twitter). Namiesto fact-checkerov sa samotní užívatelia môžu rozhodnúť, aký kontext k obsahu pridajú a čo považujú za dôležité pre iných užívateľov. Poznámky môžu pridávať ľudia z rôznych kútov sveta a z rôznych socioekonomických pozadí. Viacero názorov poskytne človeku pohľad z rôznych uhlov a pomôže vyhnúť sa predsudkom.
Komunitné poznámky vznikajú dohodou viacerých užívateľov s viacerými uhlami pohľadu. Tí sa musia zhodnúť na konkrétnych faktoch, čo vedie k presnejšej interpretácii obsahu.
Nový prístup k obsahu príde už čoskoro
Spoločnosť Meta plánuje komunitné poznámky spustiť do niekoľkých mesiacov. Najskôr sa objavia v Spojených štátoch a do konca roka ich plánuje spoločnosť spustiť aj v iných svetových krajinách.
Meta zároveň mení svoje stanovisko k politickému obsahu. Od roku 2021 Meta na svojich platformách postupne znižovala množstvo politického obsahu, na základe reakcií užívateľov, ktorí chceli na sociálnych sieťach vidieť menej politiky. To ale opisujú ako “odvážne rozhodnutie”.
Postupne Meta bude pridávať na svoje platformy Threads, Facebook a Instagram politický obsah pre ľudí, ktorí ho chcú vidieť. Zároveň vylepšia personalizovaný obsah. Ten sa ti zobrazuje na základe toho, aké príspevky sa ti páčia, alebo aký typ obsahu najčastejšie zdieľaš alebo komentuješ.
Už v nadchádzajúcich mesiacoch by sme však mohli na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Threads vidieť oveľa menej cenzúry.
Komentáre