Zbrojovka Milrem Robotics predstavila brutálne autonómne bojové vozidlo HAVOC RCV
Spoločnosť Milrem Robotics predstavila 8x8 bojové vozidlo HAVOC RCV, ktoré transformuje bojisko budúcnosti.
Zbrojovka Milrem Robotics, líder vo vývoji robotických a autonómnych systémov, predstavil dlho očakávané 8×8 robotické bojové vozidlo HAVOC RCV (pozn. Robotic Combat Vehicle). Toto vozidlo transformuje moderné bojové operácie.
Vozidlo HAVOC RCV bolo vyvíjané s bezkonkurenčnou schopnosťou manévrovať, aby veliteľom dovolili vynaložiť väčšiu silu na väčšie vzdialenosti. Bojové vozidlo sa vyznačuje robustným dizajnom a pokročilým hybridným systémom pohonu. Vďaka tomu môže byť vozidlo vybavené zbraňami veľkého kalibru, pričom si zachováva mimoriadnu presnosť.
V jadre bojového vozidla sa ukrýva pokročilé elektrické hybné ústrojenstvo, ktoré dáva vozidlu veľký dojazd a ručí, že je vozidlo mimoriadne tiché. Vďaka týmto vlastnostiam sa skvele hodí aj na rozličné stealth operácie. Spoločnosť Milrem Robotics stavala počas vývoja HAVOC RCV bojového vozidla na svojich predchádzajúcich skúsenostiach. To urýchlilo vývoj vozidla a znižuje jeho náklady na výrobu.
Milrem Robotics to Unveil HAVOC RCV at IDEX: https://t.co/wTsvQAp5pz
— Joint Forces (@JointForcesNews) February 11, 2025
Brutálna sila na modernom bojisku
HAVOC RCV váži výrazne menej ako konvenčné 8×8 vozidlá. Pritom ponúka lepší výkon mimo cesty, čo z neho robí skvelú voľbu do zložitého terénu. Ako sme už spomenuli, bojové vozidlo má excelentné jazdné vlastnosti. Ako hovorí spoločnosť Milrem Robotics, hodí sa nielen do púšte, ale aj do mestských bojových zón alebo vysokých pohorí.
Neprehliadni
8×8 HAVOC RCV dokáže uniesť náklad až 5-ton. Vďaka tomu má veľkú flexibilitu, čo sa týka vybavenia. Armáda môže vozidlo využiť na dodávku kriticky dôležitého vybavenia alebo môže na vozidlo namontovať pokročilé zbraňové systémy. Čo je ale dôležitejšie, modifikácie v rámci tohto 5-tonového limitu nijak neovplyvnia výkon vozidla. Preto sa hodí na rôzne typy misií.
“S uvoľnením 8×8 RCV vozidla HAVOC zakladáme nový štandard pre bezpilotné pozemné bojové systémy. Táto platforma spája prelomovú technológiu s praktickým dizajnom. Ponúka autonómne schopnosti, ktoré momentálne vo vojenskej sfére nemajú konkurenciu,” hovorí Henrik Kotkas zo spoločnosti Milrem Robotics.
Bojové vozidlo HAVOC RCV bolo predstavené na výstave IDEX 2025. Spoločnosť hovorí, že momentálne obranné sily po celom svete hľadajú riešenia, ktoré by im mohli pomôcť zefektívniť vojenské operácie a zaručiť, že nasadené technológie dokážu prežiť. V tomto smere spĺňa 8×8 bojové vozidlo HAVOC RCV všetky podmienky.
Autonómne vojenské technológie
Začiatkom tohto roka predstavila zbrojovka Lockheed Martin svoj “príspevok” do sveta autonómnej vojny. Ide o plne autonómny raketový systém HIMARS, ktorý vyvolal aj niekoľko etických otázok.
V rámci nového testu raketový systém namontovaný na vojenskom vozidle autonómne prišiel na určené miesto a bez akéhokoľvek ľudského zásahu sa umiestnil do správnej pozície. Odborníci, ktorí na testovanie dohliadali, hovoria, že v budúcnosti môže takýto autonómny systém znížiť požiadavky na ľudskú silu a tým priamo zvýšiť flexibilitu armády na bojovom poli.
Demonštrácia autonómneho raketového systému HIMARS ukázala schopnosť rapídnej mobilizácie systému a jeho autonómnej operácie zo vzdialených a utajených miest. Táto schopnosť môže armáde poskytnúť flexibilitu v scenároch, kedy by nasadenie človekom operovanej jednotky mohlo predstavovať problémy.
Autonómne systémy sú zároveň presnejšie a vedia vykonávať dôležité rozhodnutia rýchlejšie ako človek, pričom sa neustále ich rýchlosť a presnosť zlepšuje. Na druhú stranu použitie autonómnych systémov v boji čelí aj rôznym regulačným komplikáciám. Jednou z najväčších otázok je ako a kedy použiť autonómne systémy proti nepriateľským silám, obzvlášť v prípadoch, kedy na jednej strane stojí autonómny AI systém a na druhej strane človek.
Armáda síce môže mať výhodu, ak dokáže nasadiť autonómnu zbraň proti vojakom, no etická dilema tkvie v tom, že jedna strana riskuje s ľudskými životmi, zatiaľ čo tá druhá nie. Autonómne bojové vozidlo by zároveň mohlo jednoducho prísť priamo na pozíciu nepriateľa a jednotku bez “kvapky potu” zdecimovať, pretože stroj nedokáže cítiť bolesť, ani nemá strach zo smrti.
Komentáre