Zbrojovka Lockheed Martin predstavila revolučnú hypersonickú raketu Mako. Táto zbraň má potenciál zmeniť pomer síl na bojisku
Spoločnosť Lockheed Martin predstavila pokročilú hypersonickú raketu Mako, ktorá sa volá podľa najrýchlejšieho žraloka na Zemi.
Zbrojovka Lockheed Martin predstavila novú hypersonickú raketu Mako, ktorá je tak malá, že sa zmestí do stealth lietadla.
Na hypersonickej rakete Mako pracovala spoločnosť sedem rokov a ide o kompaktný a inovatívny zbraňový systém. Svoj názov získala po najrýchlejšom žralokovi na Zemi. Mako raketa bola vytvorená na použitie v situáciách, kde sa každá sekunda počíta. Vyznačuje sa špičkovou manévrovateľnosťou vo vysokých výškach a dokáže prekonať aj pokročilé obranné systémy. Dôležité ciele zasiahne v hypersonickej alebo menšej rýchlosti, podľa toho, čo sa od rakety vyžaduje.
Hypersonická raketa Mako môže útočiť na pozemné aj vodné ciele, protiletecké obranné systémy a iné ciele. Raketa Mako môže vystreliť zo stíhačiek piatej generácie. Tie môžu raketu vystreliť zo strategicky dôležitých vzdialeností, ktoré zaručujú bezpečnosť stíhačky a pilota.
“Raketa Mako váži približne 590 kg, má priemer 33 centimetrov a na dĺžku takmer 4 metre. Raketa sadne na niekoľko rôznych stíhačiek, vrátane F-35, F/A-18, F-16, F-15 a P-8. Do interného raketového priestoru sa zmestí modelom F-22 a F-35C. Raketu môžu niesť aj bombardéry,” píše Lockheed Martin.
Prvá raketa svojho druhu
Mako je jednou z prvých rakiet, ktoré spoločnosť Lockheed Martin dizajnovala výhradne v digitálnom ekosystéme. Vďaka digitálnemu dizajnu a otvorenej architektúre Mako podporuje rapídnu integráciu pre rôzne typy misií. To ponúka možnosť vylepšiť alebo prispôsobiť raketu bez väčších problémov. Spoločnosť Lockheed Martin vysvetľuje, že táto vlastnosť rakety je zárukou, že Mako dokáže držať krok s vyvíjajúcimi sa hrozbami.
Raketu zároveň digitálne navrhovali s tým, že mysleli aj na produkciu. Znamená to, že raketa môže plynulo prejsť do výroby. Spoločnosť poskytla hypersonickú raketu Mako pre americké letectvo v rámci programu Stand-in Attack Weapon Program (SiAW). Lockheed Martin sa rozhodla nepokračovať do druhej fázy tohto programu, no Mako ťaží z inovácií a ladení dizajnu, ktoré spoločnosť do rakety vložila.
Neprehliadnite
Spoločnosť Lockheed Martin zároveň preskúmava nové spôsoby, ako inovovať a ako raketu vyrobiť rýchlejšie a lacnejšie. K tomu pomáhajú rôzne transformačné procesy, ako plne digitálny dizajn a aditívny spôsob výroby.
Aditívna výroba ponúka možnosť výroby kľúčových komponentov s výrazným šetrením času a finančných prostriedkov, v porovnaní s tradičnou subtraktívnou metódou. V prípade hypersonickej rakety Mako môžu výrobcovia použiť aditívne metódy na výrobu navigačnej sekcie a letiek.
Lockheed Martin pracuje aj na iných hypersonických zbraniach
Zbrojovka sa venuje aj vývoju hypersonickej rakety AGM-183A. Ide o hypersonickú raketu typu ARRW, ktorú americké letectvo otestovalo v druhej polovici marca. O výsledku testov letectvo mlčalo, vydalo však vyjadrenie, v ktorom stálo, že test rakety prebehol z bombardéra B-52H. Zároveň vieme, že hypersonická raketa typu ARRW je momentálne plne funkčná. Posledné testovanie bolo generálkou, na ktorej americké letectvo otestovalo všetky faktory spojené s používaním rakety. Lietadlo vzlietlo z leteckej základne Andersen a test hyperosnickej rakety vykonalo na testovacom zariadení Reagan, na Marshallových ostrovoch. Ako sme už spomenuli na začiatku, americké letectvo sa k výsledkom testu nevyjadrilo, no podľa slov hovorcu získali cenné poznatky o schopnostiach hypersonickej zbrane.
Hypersonické výskumy momentálne prebiehajú aj v Rusku a Číne, pričom do tejto technológie vrážajú nemalé prostriedky. Spojené štáty sú tak tlačené k rýchlejšiemu vývoju týchto technológií. Odborníci veria, že hypersonické zbrane majú potenciál zmeniť usporiadanie svetových mocností. Momentálne Izrael ako jediný vyvinul proti týmto zbraniam efektívnu ochranu.
Hypersonická raketa Mako od Lockheed Martin je dôkazom, že Spojené štáty napredujú vo vývoji tohto typu zbrane. Otázkou ale ostáva, ako hypersonické rakety ovplyvnia vojnovú sféru budúcnosti. Číne sa už podarilo vyvinúť nový druh radaru, ktorý dokáže sledovať aj extrémne rýchle objekty.
Komentáre