Zbrojovka Lockheed Martin predstavila nový obranno-útočný systém JAGM. Námorníctvu poskytne obrovskú výhodu.
Lockheed Martin plánuje vyvinúť rakety JAGM a odpaľovaciu platformu JQL.
Americká zbrojovka Lockheed Martin predstavila nový obranný systém, ktorý sa dokáže efektívne vysporiadať so vzdušnými, námornými a pozemnými hrozbami, informuje Interesting Engineering.
Tento systém spája v sebe spoľahlivosť a ničivú silu JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) rakety a prototypu JAGM Quad Launcher. Spoločnosť Lockheed Martin verí, že táto spojená technológia dokáže vylepšiť obranyschopnosť všetkých amerických námorných plavidiel.
Lockheed Martin zároveň plánuje demonštráciu tejto technológie, počas ktorej sa bude brániť proti dronom. Hlavným cieľom demonštrácie je dokázať, že systém JQL môže americké námorníctvo nabíjať naozaj rýchlo. Rýchlosť nabíjania je pritom jednou z najdôležitejších vlastností bojových lodí.
“V rámci našej novej technológie sme stavali na overenej rakete LONGBOW. Za novú generáciu obranných a odstrašujúcich prostriedkov považujeme raketu JAGM,” hovorí Joey Drake z Lockheed Martin.
Obrana proti rôznym hrozbám
Raketa má najväčšiu výhodu v tom, že dokáže poskytovať ochranu v rámci rôznych vojnových domén, teda na súši, vo vzduchu a aj na vode. Zároveň ale nemá len obranné, ale aj útočné schopnosti. Raketa JAGM je skutočný nástupca rakety LONGBOW HELLFIRE, ktorá už nie je v produkcii.
The @USArmy awarded @LockheedMartin a follow-on production contract for JAGM and HELLFIRE missiles with a Program Year 3 (PY3) award.
Click for more info: 🔗⬇
— Lockheed Martin News (@LMNews) April 1, 2024
Neprehliadni
JAGM rakety majú viacero vyhľadávacích módov. Vďaka tomu dokážu efektívnejšie lokalizovať a zamerať sa na hrozby rôzneho druhu, či už hovoríme o nepriateľovi vo vzduchu, na mori alebo na pevnine. Cieľ dokáže zasiahnuť aj v prípade, že uplatňuje niekoľko obranných prostriedkov.
Ďalšou výhodou je, že rakety JAGM možno vytvoriť v rovnakých fabrikách, ktoré vytvorili 145-tisíc LONGBOW HELLFIRE rakiet. Momentálne tieto fabriky pracujú na JAGM raketách.
“Americkému námorníctvu sme už dodali viac ako tisícku JAGM rakiet. Tie namontovalo námorníctvo na USMC AH-1Z útočné helikoptéry. Námorníctvo zároveň rakety už certifikovalo aj na námorné použitie,” píše Lockheed Martin.
Samotné rakety JAGM už boli otestované proti bezpilotným dronom a lodiam. Momentálne však Lockheed Martin vylepšuje ich vlastnosti vďaka platforme JQL, ktorá urýchli nabíjanie tohto systému.
Lockheed Martin má rozbehnutých viacero projektov
Začiatkom apríla zbrojovka otestovala aj nový obranný systém Aegis, ktorý je určený proti hypersonickým hrozbám. Presnejšie ide o Stellar Banshee systému, ktorý je súčasťou väčšieho Aegis Combat System.
Stellar Banshee je systém navrhnutý na odhalenie, sledovanie a zneškodnenie hypersonických balistických rakiet stredného doletu. V rámci testov vedci simulovali situáciu, s ktorou sa môžu vojnové lode stretnúť v skutočnom živote. Stellar Banshee pracoval so simulovanou raketou a vo virtualizovanom prostredí úspešne použil softvér Aegis na vysporiadanie sa s hypersonickou hrozbou.
Úspech testu zároveň ukázal, že sa systém Aegis Combat System dokáže adaptovať na rapídne sa vyvíjajúce hrozby nielen na mori, ale aj na pevnine. Aegis zároveň demonštroval flexibilitu a škálovateľnosť systému. Spoločnosť Lockheed Martin neustále inovuje svoje systémy a integruje ich s ďalšími systémami námorníctva a ďalších odvetví americkej armády. Najnovšia demonštrácia ukazuje budúcnosť Aegis obranného systému.
Pred pár mesiacmi zbrojovka taktiež predstavila aj najpokročilejšiu balistickú raketu Trident II Strategic Weapons System D5. Ide o raketu, ktorá prinesie Spojeným štátom nové možnosti obrany na mori. V rámci zmluvy zbrojovka navrhne vylepšenú verziu tejto rakety, ktorú označuje ako Trident II D5 Life Extension 2, skrátene D5LE2. Modernizovaná raketa bude vybavená do ponoriek triedy Columbia a mala by byť zárukou toho, že strategické zbraňové systémy krajiny ostanú relevantné do roku 2084.
Raketa D5 už bola v minulosti vytvorená a vylepšená zbrojovkou Lockheed Martin. Momentálne ide o najpokročilejšiu balistickú raketu na svete, ktorá sa nachádza na palube ponoriek typu Ohio (pozn. Spojené štáty) a Vanguard (pozn. Spojené kráľovstvo). Tento rok zároveň Lockheed Martin oslávi 70. Výročie podpory amerického námorníctva. Viac o rakete sa môžeš dočítať v tomto článku.
Komentáre