Zbrojovka Leonardo predstavila systém BriteStorm. Dokáže zmiasť nepriateľské radary a protivzdušnú obranu
BriteStorm systém vyvoláva v nepriateľských systémoch veľkú dávku šumu a protileteckej obrane ruší schopnosť zamerať a sledovať hrozby.
Zbrojovka Leonardo predstavila svoj nový systém BriteStorm, ktorý dovoľuje vojsku operovať hlboko za nepriateľskými líniami, dokonca aj v prípadoch, kedy je nepriateľské územie chránené protilietadlovými obrannými systémami.
BriteStorm má v sebe zabudovaný systém rušenia, ktorý sa aktivuje ešte pred príchodom primárnej vojenskej sily. Tento systém vyvoláva v nepriateľských systémoch veľkú dávku šumu a protileteckej obrane ruší schopnosť zamerať a sledovať hrozby. Vďaka tomu môžu spojenecké sily vykonať misiu bez toho, aby boli ohrozované obranou nepriateľa.
BriteStorm je systém, ktorý bol už od základov navrhnutý tak, aby sa dal inštalovať na čo najširšom možnom spektre bezpilotných lietadiel a dronov. Každej platforme, na ktorej je systém nainštalovaný, poskytne radu spôsobov, ako sa v digitálnom priestore schovať. Ako vysvetľuje spoločnosť Leonardo, BriteStorm má za sebou už aj niekoľko testov, ktoré ukázali jeho efektivitu.
“Systém BriteStorm sme skúmali a vyrábali na vojenskej základni v Lutone, v Spojenom kráľovstve. Táto technológia sa zakladá na DRFM (Digital Radio Frequency Memory) technológii. Brite Storm v tomto aspekte predstavuje zatiaľ jedinú technológiu založenú na DRFM, ktorá sa ukázala byť efektívnou počas testovania. Na rozdiel od systému BriteCloud, ktorý je vytvorený na rušenie radarového navádzania rakety, BriteStorm sme navrhli tak, aby zmiatol a potlačil pozemné radary. Vďaka tomu nepriateľ stráca schopnosť sledovať a efektívne zasiahnuť spojenecké sily,” vysvetľuje Leonardo.
BriteStorm využíva DRFM technológiu na odhalenie a vyhodnotenie elektronických hrozieb. Následne vyberá najlepšiu metódu na to, aby tieto hrozby systém zmiatol. Všetko závisí od situácie. BriteStorm dokáže napríklad zaplaviť nepriateľský monitorovací systém elektronickým šumom, no dokáže využiť aj sofistikovanejšie techniky. Na radaroch nepriateľa dokáže vytvoriť desiatky realistických signálov bojových stíhačiek. Tým zmätie nepriateľa a môže dosiahnuť to, že nepriateľ zaútočí úplne mimo spojeneckých jednotiek.
Systém BriteStorm je malý a ľahký. Štandardná jednotka sa skladá zo špecifickej antény, vysielacích a prijímacích modulov a špeciálneho generátora. BriteStorm sa dá jednoducho integrovať do existujúcich dronov alebo bezpilotných lietadiel.
Neprehliadni
“Vďaka týmto vlastnostiam je BriteStorm prístupný a dokáže poskytnúť silné rušiace schopnosti,” píše Leonardo.
Obranné systémy novej generácie
Čo sa týka obranných systémov, tam robí pokroky zbrojovka Northrop Grumman. Tá ešte v auguste predstavila nový systém ochrany lietadiel, ktoré sú momentálne na zemi, zaparkované na leteckej základni.
Vo vzduchu má stíhačka množstvo obranných systémov, ktoré ju a pilota môžu ochrániť pred prichádzajúcimi hrozbami. Experti ale vysvetľujú, že keď stíhačka parkuje na leteckej základni, paradoxne vtedy čelí najväčšiemu nebezpečenstvu. Nepriateľ môže zaútočiť pomocou rakiet alebo bezpilotných dronov.
Hoci letecké základne mávajú svoje bezpečnostné systémy, velitelia základne si nemôžu dovoliť minúť drahé interceptor rakety na zneškodnenie lacnej rakety alebo roja lacných dronov. Northrop Grumman reaguje na túto slabinu a momentálne vyvíja systém vzdušnej obrany CBAD (Cannon-Based Air Defence). Ide o špeciálnu navádzanú muníciu, ktorá môže byť použitá v zbraniach stredného a veľkého kalibra.
Bežne používané protilietadlové zbrane strieľajú rýchlo a vytvoria “olovenú stenu” v okolí svojho cieľa. Stále ide o efektívnu ochranu v prípade blízkych cieľov, no tisíce nábojov svoj cieľ minie, čo je stále plytvanie prostriedkami. Zároveň takéto zbrane nedokážu efektívne bojovať s hrozbami na diaľku, čo sa vyžaduje pre ochranu voči raketám.
CBAD systém funguje tak, že delá stredných a veľkých kalibrov vybaví novým typom munície, na ktorom pracuje Northrop Grumman. Keď sa projektil vystrelí, aktivujú sa navádzacie systémy, ktoré ho navedú k svojmu cieľu. Každý projektil má zároveň predný senzor, ktorý “vidí” prichádzajúcu hrozbu. Keď sa dostane dostatočne blízko k svojmu cieľu, aktivuje sa rozbuška a náboj po explózii vyvrhne na cieľ smrtiace úlomky, ktoré dokážu prichádzajúcu raketu zničiť.
Komentáre