Závojová hmlovina vyráža dych: Najnovšie metódy rekonštrukcie prinášajú extrémne detailné zábery
Pozrite sa nielen na fotografie, ale aj video, zachytávajúce hmlovinu v pohybe.
Závojová hmlovina vznikla pred 10-tisíc rokmi, kedy explodovala hviezda, ktorá vážila 20-násobok nášho Slnka, píše portál Science Alert. Zaujímavosťou je, že táto hmlovina je pozostatkom väčšej supernovy.
Už v roku 2015 vydali vedci fotografiu tejto hmloviny, zachytenú šošovkou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Presnejšie sa o fotografiu postaral jeden z nástrojov vesmírneho ďalekohľadu, ktorý sa nazýva Wide Field Camera 3. Nedávno ale vedci priniesli ešte detailnejšie zábery.
Závojová hmlovina sa od nás nachádza približne 2100-svetelných rokov a na dĺžku má okolo 110-svetelných rokov. Predpokladá sa, že za unikátny vzhľad hmloviny môže silný solárny vietor, ktorý vznikol ešte predtým, ako hviezda explodovala. Vietor sa následne zaprel do plynu, ktorý z umierajúcej hviezdy unikal a tak mohli vo výslednej hmlovine vzniknúť dutiny. Keď supernova explodovala, obrovská tlaková vlna prešla plynom a dostala sa aj do dutín. Vďaka tomu vznikli zvláštne, vláknité štruktúry, typické pre túto hmlovinu.
Dychberúce zábery
Fotografie, podobné tejto, nie sú len radosť pre oči. Astronómom pomáhajú pochopiť správanie hviezd. V prípade Závojovej hmloviny rôzne plyny vyžarujú odlišné vlnové dĺžky svetla, ktoré boli farebne označené. Modrá farba značí ionizovaný kyslík a červená ionizovaný vodík a dusík. Zelené plyny neboli narušené tlakovými vlnami tak, ako modré a červené, preto mali čas ochladiť sa a rozptýliť sa.
Závojová hmlovina neustále expanduje. Štúdiom jej tvaru môžu astronómovia lepšie pochopiť, ako je postavená a ako ju tlakové vlny supernovy pozmenili. Ak vedci porovnajú staršie a novšie zábery, môžu dokonca zistiť, akou rýchlosťou hmlovina expanduje. Pozorovania hmloviny z roku 2015 boli porovnávané s tými z roku 1997. Podľa toho sa vedcom podarilo zistiť, že hmlovina expanduje rýchlosťou 1.5-miliónov kilometrov za hodinu.
Neprehliadnite
Smutnou správou je, že žiadna hmlovina nevydrží večne. Niekedy v budúcnosti sa všetky plyny rozptýlia a po supernove, ktorá sa udiala kedysi dávno nezostane žiadna stopa.
Hubblov vesmírny ďalekohľad mal možnosť pozorovať aj hmlovinu Mačacieho oka. Tá vznikla explóziou hviezdy, podobnej nášmu Slnku. Zaujímavosťou v tomto prípade bolo, že sa vedci z NASA rozhodli zistiť, ako môže takáto hmlovina znieť. Výsledkom je naozaj fascinujúca nahrávka, ktorá ku vám prinesie doslova „vesmírnu hudbu.“ Táto skladba sa skladá z jemnejších tónov, tvorených viditeľným spektrom svetla a drsnejšie tóny röntgenového žiarenia.
Komentáre