Závojová hmlovina vyráža dych: Najnovšie metódy rekonštrukcie prinášajú extrémne detailné zábery

Pozrite sa nielen na fotografie, ale aj video, zachytávajúce hmlovinu v pohybe.

Závojová hmlovina
Zdroj: ESA/Hubble & NASA

Závojová hmlovina vznikla pred 10-tisíc rokmi, kedy explodovala hviezda, ktorá vážila 20-násobok nášho Slnka, píše portál Science Alert. Zaujímavosťou je, že táto hmlovina je pozostatkom väčšej supernovy.

Už v roku 2015 vydali vedci fotografiu tejto hmloviny, zachytenú šošovkou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Presnejšie sa o fotografiu postaral jeden z nástrojov vesmírneho ďalekohľadu, ktorý sa nazýva Wide Field Camera 3. Nedávno ale vedci priniesli ešte detailnejšie zábery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Závojová hmlovina sa od nás nachádza približne 2100-svetelných rokov a na dĺžku má okolo 110-svetelných rokov. Predpokladá sa, že za unikátny vzhľad hmloviny môže silný solárny vietor, ktorý vznikol ešte predtým, ako hviezda explodovala. Vietor sa následne zaprel do plynu, ktorý z umierajúcej hviezdy unikal a tak mohli vo výslednej hmlovine vzniknúť dutiny. Keď supernova explodovala, obrovská tlaková vlna prešla plynom a dostala sa aj do dutín. Vďaka tomu vznikli zvláštne, vláknité štruktúry, typické pre túto hmlovinu.

Závojová hmlovina
Porovnanie nových záberov so zábermi z roku 2015. Zdroj: ESA/NASA

Dychberúce zábery

Fotografie, podobné tejto, nie sú len radosť pre oči. Astronómom pomáhajú pochopiť správanie hviezd. V prípade Závojovej hmloviny rôzne plyny vyžarujú odlišné vlnové dĺžky svetla, ktoré boli farebne označené. Modrá farba značí ionizovaný kyslík a červená ionizovaný vodík a dusík. Zelené plyny neboli narušené tlakovými vlnami tak, ako modré a červené, preto mali čas ochladiť sa a rozptýliť sa.

Závojová hmlovina neustále expanduje. Štúdiom jej tvaru môžu astronómovia lepšie pochopiť, ako je postavená a ako ju tlakové vlny supernovy pozmenili. Ak vedci porovnajú staršie a novšie zábery, môžu dokonca zistiť, akou rýchlosťou hmlovina expanduje. Pozorovania hmloviny z roku 2015 boli porovnávané s tými z roku 1997. Podľa toho sa vedcom podarilo zistiť, že hmlovina expanduje rýchlosťou 1.5-miliónov kilometrov za hodinu.

Smutnou správou je, že žiadna hmlovina nevydrží večne. Niekedy v budúcnosti sa všetky plyny rozptýlia a po supernove, ktorá sa udiala kedysi dávno nezostane žiadna stopa.

Hubblov vesmírny ďalekohľad mal možnosť pozorovať aj hmlovinu Mačacieho oka. Tá vznikla explóziou hviezdy, podobnej nášmu Slnku. Zaujímavosťou v tomto prípade bolo, že sa vedci z NASA rozhodli zistiť, ako môže takáto hmlovina znieť. Výsledkom je naozaj fascinujúca nahrávka, ktorá ku vám prinesie doslova „vesmírnu hudbu.“ Táto skladba sa skladá z jemnejších tónov, tvorených viditeľným spektrom svetla a drsnejšie tóny röntgenového žiarenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre