Zariadenie veľké asi ako chladnička dokáže vyrobiť čistý benzín len zo vzduchu. Analytici očakávajú revolúciu

Spoločnosť Aircela vyrobila zariadenie, ktoré z atmosféry sťahuje CO2 a vytvára z neho environmentálne priateľský benzín.

benzin tankovanie_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Americká spoločnosť Aircela ukázala prvé funkčné zariadenie, ktoré dokáže vyrábať benzín priamo zo vzduchu. Ide o kompaktnú a modulárnu jednotku, ktorá kombinuje zachytávanie vzduchu a syntézu benzínu do jedného zariadenia, ktoré je veľkosťou podobné chladničke.  

Ide o zariadenie, ktoré by dokázalo produkovať benzín bez toho, aby sme sa museli spoliehať na fosílne zdroje. Z atmosféry sťahuje oxid uhličitý a pretvára ho na palivo, ktoré je plne kompatibilné s dnešnými motormi. Nevyžaduje sa žiadna úprava ani paliva, ani motora.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Keď som prvýkrát hovoril s Erikom, poprial som mu všetok úspech na svete, no zároveň som mu povedal, že neverím, že takáto technológia môže fungovať. Našťastie som sa mýlil a spoločnosť Aircela si získala môj plný rešpekt. Som naozaj nadšený, že môžem s nimi oslavovať tento historický moment. Som presvedčený, že ide o začiatok naozaj dlhej a dôležitej cesty, ktorej dopad je dnes podceňovaný,” vyjadril sa Karl Dums z Porsche AG.

palivo fuel
Zdroj: Pixabay.com (IADE-Michoko)

Spoločnosť Aircela sa vyznačuje inovatívnym prístupom, ktorý vedie k výrobe paliva s nízkymi emisiami. Toto palivo dokážu vyrobiť priamo zo vzduchu. Predstavením prvého funkčného prototypu spoločnosť urobila dôležitý prvý krok do budúcnosti, v ktorej budeme vytvárať palivo priamo zo vzduchu.  

Už sme videli niekoľko projektov, ktoré sa pokúšali vyrábať syntetické palivá vo veľkom množstve. Spoločnosť Aircela ale uplatnila iný prístup. Prišla so zariadením, ktoré je plne modulárne a dá sa nastaviť okamžite. Toto zariadenie zároveň bolo vybudované pre distribuovanú produkciu. Zariadenie ponúka environmentálne priaznivú alternatívu k fosílnym palivám bez toho, aby sme potrebovali vybudovať novú infraštruktúru alebo vozidlá. Spoločnosť Aircela plánuje spustiť stroje na výrobu benzínu koncom tejto jesene.  

Premieňanie oxidu uhličitého na palivo 

Začiatkom tohto roka sa objavil aj výskum z University of Cambridge, ktorý predstavil revolučný solárny reaktor. Ten taktiež dokáže zo vzduchu zachytávať CO2 a premieňať ho na syntetické palivo.  

Na rozdiel od tradičných technológií, ktoré si vyžadujú veľké množstvo energie, tento reaktor využíva princíp fotosyntézy. V noci špeciálne filtre zachytávajú CO2 zo vzduchu a fungujú ako huby nasávajúce vodu. Počas dňa slnečné lúče ohrievajú zachytený plyn, čím spúšťajú chemickú reakciu premieňajúcu CO2 na syntetické plyny, známe ako syngas. 

Takto vyzerá vylučovanie emisií CO2 v praxi.
Zdroj: Pixabay (Chris_LeBoutillier)

Výsledný syngas možno ďalej spracovať na kvapalné palivá, čím vzniká udržateľná alternatíva k fosílnym palivám bez ďalšieho zvyšovania emisií CO₂. Tento proces je ekologický a nevyžaduje dodatočné palivové zdroje, čo ho robí mimoriadne efektívnym a udržateľným. Kľúčové tiež je, že nepotrebuje vonkajšie zdroje energie, iba slnko. 

Syngas slúži ako surovina na výrobu chemikálií a farmaceutických produktov. Tento spôsob zároveň eliminuje potrebu skladovania a transportu CO2, čím sa zjednodušuje jeho využitie. Ak sa vedcom podarí technológiu zdokonaliť, môže slúžiť priemyslu aj jednotlivcom na výrobu vlastného paliva. Okrem toho má potenciál znížiť celkové emisie CO2, čo predstavuje dôležitý krok v boji proti klimatickej zmene. 

Budúcnosť čistých palív

Odlišnému tímu výskumníkov sa zas podarilo nájsť spôsob, ako vyrábať vodíkové palivo z H2O a slnečného žiarenia. V súčasnosti sa používa vodík ako surovina a väčšina paliva sa vyrába zo zemného plynu, čo nám ale nepomáha zbaviť sa závislosti na fosílnych palivách. Budúcnosť by sa ale mohla ukrývať vo vodíku a japonskí vedci objavujú spôsob, ako by nás k tejto budúcnosti mohli dostať.   

Podstatou nového procesu je rozdelenie molekúl vody na kyslík a vodík. Na to potrebujú vedci fotokatalyzátory, ktoré pod svetlom podporujú chemické reakcie. Tie eventuálne rozdelia vodu na vodík a kyslík. Existuje niekoľko procesov, ako to dosiahnuť. V jednokrokovej reakcii sa voda rozdelí jednoduchšie, no tento proces nie je až tak efektívny, čo znamená, že nevznikne veľa vodíku. Efektívnejšie sú dvojkrokové reakcie, počas ktorých jeden fotokatalyzátor získava z molekúl vody vodík a druhý kyslík. Viac sa o tomto procese dozvieš v našom článku.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre