ANDROIDNávodySpravodajstvo

Zapnite si na každom Androide dotykové gesto poklepania po chrbte smartfónu, ktoré vyvolá vami nastavenú akciu

Funkcia bola oficiálne uvoľnená s Androidom 11, avšak pomocou aplikácie Tap Tap ju viete priniesť k životu aj v zariadenia so staršou verziou Androidu

Ovládanie smartfónu prostredníctvom dotykových gest je stále populárnejším spôsobom, ako manipulovať so zariadením. Jedným z hlavných dôvodov prečo, je to, že vypnutím softwarových tlačidiel dostanete dodatočný priestor na obrazovke. Okrem iného dotykové gestá rozširujú aj možnosti interakcií o ďalšie akcie. Spoločnosť Google túto funkciu  v Androide 11 doplnila o nové možnosť interakcií ovládania zariadenia aj prostredníctvom poklepania po chrbte smartfónu. Quinny899-ovi z fóra forum.xda-developers.com sa podarilo vytvoriť port, pomocou ktorého je možné túto funkciu pridať do každého Android zariadenia s verziou Androidu 7 alebo vyššou.

Zapnite si dotykové gesto poklepania po chrbte smartfónu

Zapnutie samotnej funkcie je veľmi jednoduché. Ako prvé je potrebné stiahnuť si inštalačný balíček aplikácie, ktorý stiahnete z tohto odkazu (ide o verziu aplikácie TapTap-0.8.1-Beta, ktorá je k dnešnému dňu najaktuálnejšou). (pozn. redakcie: niektorí používatelia hlásia, že im nefunguje odkaz na stiahnutie. Aplikáciu môžete stiahnuť priamo zo stránok xda-developers.com. Odkaz nájdete v úvodnom odstavci článku).

stiahnutie aplikacie_Tap Tap
Zdroj: Vosveteit.sk

Po stiahnutí je potrebné inštalačný balíček nainštalovať do smartfónu. Vzhľadom na to, že ide o inštaláciu aplikácie z iného zdroja, ako je obchod Google Play, tak budete musieť v Nastaveniach smartfónu ešte pred samotnou inštaláciou povoliť inštalovanie aplikácií z neznámych zdrojov. Vyzve vás na to samotný Android potom, ako sa pokúsite nahrať inštalačný balíček.

instalacia aplikacie Tap Tap (dotykove gesto poklepania po chrbte smartfonu)
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade ak nie, tak môžete udeliť toto oprávnenie prostredníctvom nastavení telefónu pomocou sekcie Špeciálneho prístupu aplikácií. V našom prípade ide o inštaláciu aplikácie prostredníctvom prehliadača Chrome, preto treba toto oprávnenie udeliť internetovému prehliadaču.

Po nainštalovaní aplikácie je potrebné aplikácii udeliť oprávnenia na to, aby mohla korektne pracovať. Urobíte tak po kliknutí na položku „Accessibility Service is Disabled“. Následne budete presmerovaný do nastavení telefónu, kde budete môcť udeliť požadované oprávnenia (je potrebné zmeniť prednastavenú hodnotu z vypnutej zapnutú). Zároveň vám odporúčame vypnutie optimalizácie využívania batérie aplikácie na pozadí (urobíte tak pomocou sekcie Disable Battery Optimisation). V inom prípade aplikácie nebude fungovať v prípade, ak máte zablokovaný smartfón.

Potom v rámci rozhrania aplikácie Tap Tap si môžete prispôsobiť ako citlivosť v rámci sekcie Gesture, tak aj jednotlivé dotykové gestá v rámci sekcie Double Tap Actions. V rámci sekcie Double Tap Actions môžete pomocou tlačidla „Add Action“ pridať viacero funkcií, ktoré vyvoláte pomocou poklepania zariadenia po chrbte. Napríklad spustenie hlasového asistenta, ľubovoľnej aplikácie (pomocou vytvorenia skratky), spustenie kamery a podobne.

Následne si môžete prispôsobiť fungovanie samotného dotykového gesta, aby fungovalo napríklad len v prípadoch, kedy máte zapnutý, alebo vypnutý displej a podobne. Urobíte tak pomocou možnosť „Add“ v rámci vytvoreného gesta.

dotykove ovladanie smartfonu po chrbte zariadenia_5
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak evidujete nefunkčnosť aplikácie, tak vám odporúčame v rámci sekcii Advanced aktivovať funkciu „Use split services“, ktorá robí to, že zabraňuje systému, aby sa aplikácia vypla, keď beží na pozadí.

zapnutie funkcie ktora umozni vynutit aby system aplikaciu nevypinal
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že funkcia vás zaujala, a že ju budete aktívne využívať.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close