SpravodajstvoVeda a výskum

Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

Mesiac je v posledných rokoch v hľadáčiku nie len vesmírnych agentúr, ale aj súkromných spoločností

Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu.

Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá. Všetko závisí od toho, ako sa zmení postoj svetových lídrov, no YouTube kanál Insane Curiosity nám prináša niekoľko dôvodov, prečo ľudstvo potrebuje základňu na Mesiaci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výhody základne na Mesiaci

Prvý dôvod tak trochu nadväzuje na ďalší významný míľnik pre ľudstvo – planétu Mars. Vizionár a šéf spoločnosti SpaceX, Elon Musk, sníva o ceste na Mars a založení prvej kolónie. Na Mars sa chystá aj americká NASA, ktorá prvý let s ľudskou posádkou odhaduje na rok 2030. Lenže nemôžeme predpokladať, že sa na prvý pokus podarí dostať prvých ľudí na Mars a rovno tam vybudovať základňu.

Preto by bolo vhodnejšie využiť Mesiac, ako „cvičebný priestor.“ Mesiac je oveľa bližšie a je logicky prvým krokom do vesmíru. Naviac však Mesiac predstavuje ideálny priestor na prvú kolóniu, ktorá by sa nachádzala mimo našej atmosféry. Základňa na Mesiaci by vedcom poskytla ideálny priestor pre štúdium iného kozmického telesa.

Insane Curiosity však podotýka, že veda by mohla byť len sekundárnym cieľom. Hlavnou úlohou základne na Mesiaci by bolo posúvať technické možnosti ľudstva a pracovať na kolónii, ktorá by mohla byť jedného času nezávislá od pomoci zo Zeme.

Ak by sme však objavili spoľahlivý spôsob transportu, ktorý by vytvoril spojenie Zem-Mesiac, mohla by sa z našej družice stať obrovská industriálna zóna. Všetky aktivity, ktoré spôsobujú obrovské znečistenie ovzdušia by mohli byť presunuté na Mesiac. Nehovoriac o nízkej gravitácii, ktorá by pomohla štartu vesmírnych rakiet. Energia, ktorú potrebujeme na štart rakety je na Mesiaci menšia, ako na Zemi.

Lenže o akej vzdialenej budúcnosti hovoríme? Program americkej NASA, Artemis, má ľudí vrátiť na povrch Mesiaca a v určitom bode bola reč aj o základni na povrchu. To, ako sa budú tieto plány ďalej vyvíjať budeme môcť sledovať po štarte misie Artemis jedna, ktorá je plánovaná na november tohto roku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close