Záhadný typ opakujúcich sa rádiových signálov láme vedcom hlavu. Nevedia určiť ako presne vznikajú
Novoobjavený vesmírny rádiový signál zbúral všetky teórie vedcov o ich vzniku. Doteraz sa predpokladalo, že vznikajú len v extrémnych podmienkach.
Opakujúci sa rádiový signál, ktorý sa vedcom podarilo vo vesmíre zachytiť, je piatym bleskovým signálom, prichádzajúcim z inej galaxie. Prišiel z nezvyčajného miesta, čím núti vedcov zmeniť svoje teórie o jeho vzniku.
Signály prišli zo špirálovitej galaxie, ktorá sa od nás nachádza 500-miliónov rokov, čím sa radí medzi najbližší zdroj rýchlych zhlukov rádiových signálov. Taktiež prichádza z oblasti, ktorá má v priemere len 7 svetelných rokov a je plná hviezdnych formácií.
„Pôvod najnovšie objaveného signálu sa diametrálne líši od tých predošlých,“ vyjadril sa astronóm Kenzie Nimmo.
Jedná sa o jednu z najväčších záhad vesmíru. Rýchle rádiové signály sa dostavujú ku nám v krátkych intervaloch a netrvajú viac než pár milisekúnd. Za túto krátku dobu dokážu vypustiť viac energie, než 500-miliónov našich Sĺnk. Väčšina z nich sa objavila iba raz. Nedokážeme ich predpovedať, čiže ich zachytenie je o to ťažšie. Vedci určili pôvod len troch signálov.
V posledných rokoch sa začali objavovať rádiové signály, ktoré sa opakujú, náhodne a bez akéhokoľvek vzorca. V roku 2017 sa vedcom podarilo vystopovať jeden z nich. Minulý rok sa pomocou experimentu CHIME (pozn. redakcie: teleskop určený na sledovanie stôp vodíka) odhalilo osem ďalších masívnych signálov, čím sa celkový počet objavených signálov zvýšil na 10.
Záhadný vznik signálov
Prvý objavený opakujúci sa signál nesie názov FRB 121102. Objavený bol v trpasličej galaxii, 3-miliardy svetelných rokov od nás. Signál bol narušený javom, ktorý sa nazýva Faradayov efekt a nastáva vtedy, keď sa elektromagnetická radiácia stretne s magnetickým poľom.
Neprehliadni
To naznačuje, že signál mohol pochádzať zo stredu galaxie, v regióne kde sa nachádza supermasívna čierna diera. Ďalšie z nich boli nájdené v menej extrémnych podmienkach. Doteraz sa teórie vedcov držali faktu, že opakujúce sa rádiové signály prichádzajú z extrémnych miest, avšak objavenie posledného signálu ich teóriu vyvracia.
Ostáva pre nich aj naďalej záhadou, ako sa tieto signály formujú a čo stojí za ich vznikom. Najpravdepodobnejšie teórie zahŕňajú neutrónové hviezdy, čierne diery, pulzary, alebo typ hviezdy, ktorý sa nazýva blitzar. Blitzar je zatiaľ nepotvrdený typ pulzaru, ktorý sa dôsledkom svojej rýchlej rotácie zrúti do čiernej diery.
Napriek tomu, že sa vedcom nepodarilo určiť, ako tieto signály vznikajú, súčasné domnienky im pomáhajú vyvrátiť nereálne teórie. V budúcnosti môžu priniesť odpoveď na túto otázku nové teleskopy, ktoré pomôžu presnejšie odhaliť podstatu týchto záhadných vesmírnych objektov.
Komentáre