SpravodajstvoVeda a výskum

Záhadné rýchle rádiové signály majú mnohonásobne viac energie, ako naše Slnko: Odkiaľ pochádzajú?

Vedcom sa po prvýkrát podarilo určiť zdroj záhadných signálov

Rýchle rádiové signály sú neuveriteľne jasnými zábleskami energie, ktorá trvá zlomok sekundy, no má energiu 100-miliónov Sĺnk, píše portál MIT News.

Po prvýkrát boli objavené v roku 2007 a odvtedy objavili astronómovia stopy týchto signálov naprieč celým vesmírom. Ich zdroj však bol v každom jednom prípade príliš ďaleko. Tým pádom sa nedal jasne rozoznať, a tak tieto signály ostávali pre vedcov záhadou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia z inštitútu MIT, McGill University a v spolupráci s niekoľkými ďalšími univerzitami hlásia, že sa im podarilo objaviť rýchly rádiový signál aj v našej galaxii. Zároveň je to prvýkrát, čo bol tento signál pozorovaný v Mliečnej dráhe. Signál bol doteraz najbližším signálom a preto sa podarilo tímu určiť jeho zdroj.

Zdroj signálu

Zdrojom má byť podľa všetkého magnetar. Je to typ neutrónovej hviezdy, so silným magnetickým poľom. Už dávnejšie však fyzici predpokladali, že magnetar môže byť jedným z možných zdrojov týchto neuveriteľne silných signálov. Dnes už majú astronómovia priamy dôkaz, ktorý tento predpoklad potvrdzuje.

„Doteraz bol pre nás pôvod týchto signálov obrovskou záhadou. Prichádzali vždy z druhého konca vesmíru, no toto je prvýkrát, čo sa nám podarilo určiť pôvod signálu,“ hovorí Kiyoshi Masui, asistent profesora fyziky z inštitútu MIT.

Astronómom sa podarilo odhaliť rýchly rádiový signál pomocou rádiového teleskopu CHIME. Koncom apríla tohto roku zachytil teleskop drobnú aktivitu, ktorá pochádzala zo vzdialeného magnetaru. Ten sa nachádzal približne 30-tisíc svetelných rokov od Zeme, niekde pri galaktickom jadre. Išlo o hviezdu, ktorá sa radí len k hŕstke magnetarov, ktoré sa v našej galaxii nachádzajú.

Zakrátko odhalil teleskop CHIME dva vyhrotenia rádiového spektra. Tie išli po sebe, s rozdielom niekoľkých milisekúnd, čo je typickým znakom rýchlych rádiových signálov. Na konci vedci zistili, že v zlomku sekundy, kedy došlo k rádiovému signálu, žiaril magnetar 3-tisíc násobne viac, ako akýkoľvek iný signál magnetaru, aký bol doteraz pozorovaný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close