Záhadná erupcia zistená na hviezde by mohla pomôcť vysvetliť rýchle rádiové vlny, ktoré vysiela

Ešte v roku 2020 si astronómovia všimli bizarné správanie vzdialeného magnetaru. Hviezda v okamihu spomalila a začala vysielať rádiové vlny.

Zvláštny magnetar mohol explodovať podobne ako sopka
Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center/Chris Smith (USRA)

Ešte koncom roka 2020 si astronómovia všimli pozoruhodný kozmický úkaz. Približne 30-tisíc svetelných rokov od nás leží magnetar, typ neutrónovej hviezdy s mimoriadne silným magnetickým poľom. Tento objekt z ničoho nič a takmer okamžite spomalil svoju rotáciu.

Neutrónové hviezdy vznikajú, keď sa masívne hviezdy dostanú na koniec svojho životného cyklu. Po supernove, gigantickej kozmickej explózii, po nich ostane mimoriadne husté jadro, ktoré nazývame neutrónová hviezda. Ide o objekty, ktoré sú po čiernych dierach tými najexotickejšími, aké vieme vo vesmíre nájsť. Hmotnosťou prevyšujú naše Slnko, no ich priemer sa vo väčšine prípadov pohybuje len okolo 20 km. Ďalšou ich charakteristikou je extrémne rýchla rotácia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Rice University vo svojej novej práci vysvetľujú, že okrem okamžitého spomalenia rotácie hviezdy začal tento bizarný objekt vysielať rádiové vlny. Hoci od prvého objavu už uplynulo niekoľko rokov, vďaka špecializovaným teleskopom mohli autori novej štúdie otestovať teóriu, ktorá by mohla prudké spomalenie hviezdy vysvetliť.

Na základe pozorovaní teleskopov XMM-Newton (pozn. redkcie: X-Ray Multi-Mirror Mission) a NICER (pozn. redakcie: Neutron Star Interior Composition Explorer) autori tvrdia, že spomalenie hviezdy mohlo byť spôsobené erupciou na povrchu hviezdy, ktorá pripomína erupciu sopky u nás na Zemi. Počas nej vznikol „vietor“ masívnych častíc, ktorý sa uvoľnil do vesmíru.

Takýto typ vetra mohol ovplyvniť magnetické pole hviezdy a vytvoriť podmienky, ktoré neskôr viedli k náhlemu vysielaniu rádiových emisií.

„Výskumníci už dlhú dobu uvažovali nad tým, či môžu mať neutrónové hviezdy na povrchu štruktúry, podobné našim sopkám. Naše objavy to potvrdzujú a zároveň sme zistili, že v tomto prípade mohla erupcia vzniknúť blízko magnetických pólov hviezdy alebo priamo na nich,“ tvrdí Matthew Baring, jeden z autorov štúdie.

Masívna erupcia na povrchu hviezdy

V tomto prípade ide o magnetar s označením SGR 1935+2154. Rovnako ako aj ostatné magnetary, magnetické pole tejto hviezdy patrí k najsilnejším, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Magnetary zároveň vylučujú intenzívne röntgenové žiarenie a občasne aj gama lúče s rádiovými vlnami. Z týchto typov radiácie môžu astronómovia odhaliť viaceré charakteristiky hviezd.

Vedci dokážu zistiť, ako rýchlo magnetar rotuje. Vo väčšine prípadov sa rýchlosť rotácie mení pomaly a trvá až desaťtisíce rokov. Ak sa objaví prudká zmena, vo väčšine prípadov to znamená, že sa niečo stalo v útrobách hviezdy. Astronómovia však doteraz pozorovali len zmeny, kedy neutrónová hviezda začala rotovať rýchlejšie. Spomalenie je mimoriadne vzácne. Doteraz poznajú len tri prípady vrátane toho z roku 2020.

„Masívny prúd častíc vychádzajúci z hviezdy by mohol vysvetliť, prečo magnetar spomalil. Zároveň sme prišli na to, že takýto vietor by mohol ovplyvniť geometriu magnetického poľa v okolí hviezdy,“ vysvetľuje Baring.

V momente keď hviezda spomalila sa objavili aj rádiové emisie. Autori štúdie predpokladajú, že všetko bolo spôsobené rovnakou udalosťou, teda erupciou na povrchu neutrónovej hviezdy. Ďalšie štúdie však pomôžu definitívne určiť, či je model vulkanizmu správny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre