SpravodajstvoVeda a výskum

Záhada tajomných sošiek Venuše odhalená: Vedci prišli s novou teóriou, ktorá vysvetľuje ich význam

Záhada tajomných sošiek Venuše odhalená. Vedci tvrdia, že najstaršie sochy ľudstva môžu súvisieť so zmenou klímy a stravou.

Vyrezávané sošky Venuše vznikli pred približne 30-tisíc rokmi, no dodnes sú pre vedcov obrovskou záhadou. Tú sa možno podarilo vyriešiť vedcom z University of Clorado, Anschutz, ktorí veria, že majú v rukách dostatok dôkazov.

Soška Venuše vyobrazuje ženu, ktorá je buď obézna alebo tehotná. Výskumníci sa preto nedokázali zhodnúť na tom, čoho symbolom má tajomná žena byť. Úplne prvá Venuša sa objavila ešte počas poslednej doby ľadovej v čase, keď sa človek považoval za lovca-zberača. Podľa autorov išlo o obdobie, v ktorom by ste len ťažko očakávali obezitu, nie to ešte nadváhu. Vznik prvej Venuše sa zároveň viaže k obdobiu, ktoré sa vyznačuje extrémnym nedostatkom jedla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Človek sa dostal do Európy pred približne 48-tisíc rokmi v čase teplejšieho podnebia. Títo ľudia lovili sobov, kone, či mamuty, no v čase leta si pochutnali aj na bobuliach, orechoch alebo rybách. S príchodom ochladenia však začala kríza. V čase doby ľadovej teploty klesali až na -15 °C počas tých najchladnejších mesiacov. Niektoré spoločenstvá zahynuli, iné utiekli na juh a ďalšie našli útočisko v lesoch.

V tomto období sa lovilo oveľa viac, než by sa malo a zároveň ide o prvé obdobie, kedy sa objavila soška Venuše. Veľkosti sa pohybovali od 6 do 16 cm a rovnako aj materiál, z ktorého bola veľká bohyňa vyrobená. Používal sa kameň, slonovina, rohy alebo hlina. Niektoré Venuše sa dokonca nosili na krku ako amulety.

Zaujímavosťou je, že nie je Venuša ako Venuša. Autori štúdie totiž zistili, že Venuše v chladnejších regiónoch boli o čosi „väčšie“, ako tie objavené v južnejších a teplejších oblastiach. Veria preto, že Venuša zobrazovala idealizovanú postavu – vzhľadom na podmienky v akých naši predkovia žili.

Vyššie šance na prežitie

Autori štúdie vysvetľujú, že v tej dobe sa obezita stala uctievanou. Žena s nadváhou totiž mala lepšiu šancu, že dokáže potomka vyniesť až do pôrodu, než žena s podvýživou. Venuše v tomto prípade môžeme vnímať ako vzor krásy alebo ako totem, ktorý mal ženu počas tehotenstva chrániť. Množstvo objavených sošiek nesie známky opotrebovania. Autori sa domnievajú, že išlo o druh totemu, ktorý sa predával z generácie na generáciu – pravdepodobne z matky na dcéru.

„Zvýšená úroveň tuku by poskytla energiu počas tehotenstva, no zároveň by plod chránila pred chladom,“ vysvetľujú autori.

V dobe pred 48-tisíc rokmi propagovanie obezity znamenalo, že daný kmeň prežije ďalšiu generáciu v podmienkach, ktoré boli k našim predkom mimoriadne nepriateľské. Vedci vo svojej práci uzatvárajú záhadu Venuše a v ďalších výskumoch sa budú viac venovať dobe ľadovej a migrácii človeka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close