Záhada, čo stojí za obrovským otvorením antarktického morského ľadu, bola práve vyriešená

Vo Weddellovom mori sa medzi rokmi 2016 a 2017 otvoril ľad. Vedci zistili, čo sa za tým ukrývalo

roztopeny lad
Zdroj: max5128 / depositphotos.com

Výskumníci z University of Southampton vo svojej novej práci zistili, čo sa ukrýva za tajuplným “otvorením” v morskom ľade okolo Antarktídy. Toto otvorenie malo takmer dvojnásobnú rozlohu Walesu a objavilo sa v zime na prelome rokov 2016 a 2017. 

Autori v novej štúdii odhalili kľúčový proces, ktorý vedci v minulosti prehliadali. Keď sa ľad otvorí tak, ako k tomu došlo v rokoch 2016 a 2017, hovoríme o procese, ktorý sa nazýva polynya. Tento špecifický proces nesie názov Maud Rise polynya, podľa potopenej hory vo Weddellovom mori, nad ktorou sa vytvorila.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ukázalo sa, že polynya vzniká komplexnými interakciami medzi vetrom, oceánskymi prúdmi a jedinečnou geografiou oceánskeho dna. Výsledkom je to, že sa teplo a soľ dostávajú z hlbších regiónov k povrchu. V Antarktíde počas zimy zamŕza povrch oceánu, pričom ľad pokrýva obrovskú rozlohu.  

Pri pobrežných oblastiach sa každý rok ľad otvára. V týchto oblastiach silné pobrežné vetry odfúknu ľad preč, čím odkrývajú vodu pod ním. Čo je však zvláštne je, keď sa niečo také odohrá na otvorenom mori, stovky kilometrov od pobrežia.  

“Maud Rise polynya bola objavená v 70. Rokoch minulého storočia. Vydržala do roku 1976 a vedci si začínali myslieť, že pôjde o pravidelný úkaz. Nakoniec ale táto polynya zmizla a objavovala sa len sporadicky a krátko,” vysvetlil Aditya Narayanan, vedúci štúdie.  

Ako autori vysvetľujú, začiatkom roka 2017 to bolo po dlhšej dobe, čo sa na území Weddellovho mora objavila tak veľká a dlhotrvajúca polynya. Počas rokov 2016 a 2017 sa zosilnil veľký cirkulárny oceánsky prúd okolo Weddellovho mora. Jedným z dôsledkov bolo to, že sa hlboká vrstva teplejšej slanej vody dostala bližšie k povrchu a dokázala sa lepšie zmiešať s povrchovou vodou.  

Takto vznikla Maud Rise polynya

Vedci veria, že tento proces nám môže pomôcť pochopiť, prečo sa morský ľad mohol roztopiť. Keď sa ľad roztopí, dochádza k občerstveniu povrchovej vody, čo by malo tento proces nakoniec zastaviť. V prípade tejto polynye teda musel existovať proces, ktorý pretrvával a pomáhal vode získavať soľ ešte z ďalšieho zdroja.  

Výskumníci sa nakoniec dopracovali k procesu, ktorý nazývame Ekmanov transport. Predpokladajú, že tento proces pomohol pomôcť preniesť soľ na severnú časť ponorenej hory Maud Rise, kde sa polynya po prvýkrát objavila.  

Vedci vysvetľujú, že tento proces bol chýbajúcou skladačkou k vysvetleniu polynyií. Stopy po nich môžu ostať vo vode niekoľko rokov po tom, ako vznikli. Polynye totiž ovplyvňujú rôzne vlastnosti vody, napríklad ako rýchlo sa pohybuje a ako rýchlo môžu prúdy transportovať teplo smerom ku kontinentu. Vzniká zároveň “hustá voda”, ktorá sa môže rozšíriť do celého sveta. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre