Zachytená čierna diera v galaxii M87, odhaľuje „svetlo z celého viditeľného vesmíru“

Čierna diera uprostred galaxie M87 zachytáva svetlo z celého viditeľného vesmíru. Bola zachytená v rámci projektu Event Horizon Telescope.

Galaxie
Zdroj: NASA

10. Apríla 2019 sa podarilo rádiovým astronómom z projektu Event Horizon Telescope (pozn. redakcie: EHT) zachytiť prvý obraz čiernej diery. Išlo o monštrum veľkosti našej Slnečnej sústavy, ktoré bolo popisované astronómami ako „brána do pekla a koniec časopriestoru.“ Táto supermasívna čierna diera sídli v jadre galaxie M87. Píše o tom portál dailygalaxy.com

Dnes už ikonická fotografia zachytila svetlo z celého vesmíru, ktoré sa obtáčalo okolo objektu v  sérií prstencov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Vesmírne úkazy
Zdroj: NASA

„Keď sa pozrieme na prstence, pozeráme sa na svetlo z celého viditeľného vesmíru. Je to akoby sme sa pozerali čoraz viac do minulosti, akoby sa pred nami prehrával film. Film, ktorý nám ukazuje celú históriu viditeľného vesmíru,“ hovorí Peter Galison z Harvardskej univerzity a spolupracovník na projekte EHT.

Podľa neho je odhalená fotografia pre verejnosť oveľa atraktívnejším dôkazom o existencii čiernych dier, než niektoré technické poznatky.

„Je úžasné, že môžeme povedať nasledovné… Tu je čierna diera, ktorá je veľká ako naša sústava a má hmotnosť šesť a pol milióna Sĺnk,“ dodáva Peter Galison.

Masívna čierna diera

Najnovšie pozorovania z júla 2018 naznačujú, že galaxia M87 za poslednú miliardu rokov pohltila celú, stredne veľkú galaxiu. Tím EHT teoretizoval, že supermasívna čierna diera v strede galaxie „narástla“ do gigantických rozmerov preto, lebo sa zlúčila s ďalšími čiernymi dierami. M87 je najväčšou galaxiou v „blízkom“ okolí a predpokladá sa, že bola vytvorená zlúčením až stovky menších galaxií.

„Stredne veľká galaxia preletela centrom M87 a ako dôsledok obrovských slapových síl sú teraz hviezdy roztrúsené v oblasti, ktorá je stokrát väčšia, než pôvodná galaxia,“ Vyjadril sa Ortwin Gerhard, z inštitútu Maxa Plancka.

Prvý obrázok čiernej diery vyvolal obrovský záujem naprieč celou spoločnosťou. Čierne diery sú spoločenským fenoménom, ktorý v sebe ukrýva mnoho záhad. Vedci z Harvardu sú však presvedčení, že ďalšie objavy nás ešte len čakajú.

„Veríme, že projekt EHT ponúkne oveľa viac odpovedí a možno aj zistíme, čo sa ukrýva za horizontom udalostí,“ Andrew Strominger z Black Hole Institute.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre