SpravodajstvoVeda a výskum

Začala sa nová éra! Na svete už nie sú vozidlá, ktoré by jazdili na olovnaté palivá

Environmentálny program nedávno oznámil, že pred pár mesiacmi prešla posledná krajina na čistejšie varianty pohonných hmôt.

Podľa najnovších prieskumov sa začala nová éra, ktorá odstránila jednu z vážnych hrozieb nielen pre prírodu, ale aj pre naše zdravie, píše portál IFL Science.

Dobrou správou je, že na celej planéte už nie je auto, ktoré by jazdilo na olovnatý benzín. Poslednou krajinou, ktorá prešla na bezolovnaté varianty automobilov bolo Alžírsko a učinilo tak v júli tohto roku, vyjadrili sa odborníci z Environmentálneho programu spojených národov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za posledné storočie olovnaté palivá výrazne poškodili naše životné prostredie. Od roku 1922 sa do pohonných hmôt pridával tetraethylolovo, ktorý slúžil na posilnenie výkonu motora. Nevýhodou boli ale emisie, ktoré vyvolávali srdcové ochorenia, rakovinu a infarkty. Štúdie dokonca zistili, že emisie z takéhoto paliva mohli poškodiť vývoj ľudského mozgu.

Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že ak boli deti vystavené emisiám z takéhoto paliva, ich IQ kleslo a v budúcnosti mali problémy s kontrolou svojich impulzov, čo viedlo k nárastu kriminality. Vynálezca olovnatých palív bol americký inžinier, menom Thomas Midgley jr., ktorý má za sebou veľa objavov, škodiacich nielen ľuďom, ale aj planéte. Jeho objavom boli aj chlorofluorouhlíky, chladiace látky, ktoré spôsobili ozónovú dieru.

„Midgley jr. mal zvláštny druh inštinktu, vďaka ktorému vedel nájsť tie najhoršie riešenia, čo bolo až desivé,“ vyjadril sa na jeho osobu spisovateľ Bill Bryson.

Boj s toxickými palivami

Súboj s olovnatými palivami sa neviedol ľahko. Väčšina bohatých krajín tento druh paliva zakázali už v osemdesiatych rokoch, no krajiny v strednej vrstve ho používali až do roku 2000. Ostali však chudobné krajiny, ktoré takýto druh paliva používali ešte dlhú dobu. Boli nimi Severná Afrika, Stredný východ, Centrálna Ázia a východná Ázia. Aj tieto chudobné regióny sa ale olovnatých palív postupne zbavovali.

Nešlo to ale len tak. V týchto krajinách sa musela viesť poriadna osvetová kampaň, ktorá ľuďom jasne vysvetlila riziká, ktoré sa s používaním olovnatých palív objavujú. Stálo to však za to. Odhady expertov poukazujú na to, že vysadením tohto paliva sa zabránilo viac ako 1.2-miliónom predčasných smrtí. Zabránilo sa tiež níženiu IQ u detí a zachránilo sa 2.45-triliónov dolárov na svetovej ekonomike.

Exekutívny riaditeľ environmentálneho programu, Inger Andersen, tvrdí, že zbavenie sa olovnatých palív je ďalším príkladom toho, ako môžeme vyriešiť gigantické, celosvetové problémy. Stačí, aby svetové vlády, zákonodarci a priemysel urobili rázne kroky a môžeme zlepšiť zdravie nášho sveta.

Všetky tieto kroky viedli k tomu, že sa celá Zem dokázala zbaviť toxického paliva. Podobné zmeny môžeme urobiť aj znova a pomaly posúvať svet k čistejšej a zelenšej budúcnosti. Andersen tvrdí, že ďalším krokom je posunúť Zem k ešte čistejším formám palív a vozidiel. Táto kombinácia by mohla znížiť emisie až o 80%

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close