SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Zabudnutá história ruského vesmírneho programu: Pozrite sa na strašidelné fotografie opusteného sovietskeho raketoplánu

Od 80. rokov ležia raketoplány v hangári a už na nich vidno zub času.

V 80. rokoch sa Sovietsky zväz pokúšal postaviť svoju vlastnú verziu raketoplánu, ktorý ako prvý navrhla americká vesmírna agentúra, NASA. Spočiatku sa zdalo, že táto, dávno zabudnutá, kapitola ruského vesmírneho programu bude úspešná, no dopadlo to úplne inak.

Sovietsky raketoplán Buran mal za sebou dokonca i prvý úspešný testovací let, píše portál Daily Mail. Druhého letu, tentokrát už s posádkou, sa ale raketoplán nedočkal. Vesmírny program stratil dotácie a tak sa pôsobivé stroje pomaly rozpadali v hangároch.

Jeden z raketoplánov bol zničený v roku 2002, keď došlo ku kolapsu jedného z hangárov. Ostatné dva modely ostali nepoškodené a pozrieť sa na ne môžete na týchto pôsobivých fotografiách. Zhotovil ich fotograf Sergei Savostyanov, ako súčasť prehliadky opusteného komplexu, ktorý patrí pod ruskú vesmírnu agentúru, Roscosmos.

Všimnúť si môžete niekoľko obrovských hangárov. Kedysi išlo o centrum ruského vesmírneho programu, no dnes už do nich nevkročí ani noha. Hangáre sa nachádzajú blízko kozmodrómu Baikonur, z ktorého štartujú rakety aj dnes.

Zabudnutý vesmírny program

Nemusíte byť expert, aby ste si všimli veľkú podobnosť s raketoplánmi NASA. Hoci niektorí veria, že dizajn Sovietsky zväz odkukal pomocou špionážnych techník, realita je trošku iná. V tom čase sa verilo, že dizajn raketoplánu je najlepším spôsobom, ako by mohlo vozidlo opustiť atmosféru a aj sa cez ňu vrátiť domov.

Podobne ako raketoplány NASA, aj Buran štartovali s dvoma pomocnými raketami. Oba typy raketoplánov mali motory vzadu a krídla, pomocou ktorých riadili pristávanie na Zemi. Vývoj raketoplánov sa začal už v roku 1976. Sovietsky zväz chcel vytvoriť kozmickú raketu, ktorú by mohli použiť opakovane a zvládala by rôzne operácie na obežnej dráhe. V roku 1988 sa odohral prvý testovací let, no program bol kvôli rozpadu Sovietskeho zväzu ukončený.

K ukončeniu vesmírneho programu došlo aj napriek tomu, že bolo vo výrobe niekoľko rôznych modelov. Niektoré z nich sa dnes nachádzajú v múzeu. Dva sovietske raketoplány boli opustené v hangári blízko kozmodrómu Baikonur. Zaujímavosťou je, že ich vonkajšia štruktúra ostala nepoškodená.

Rovnako na tom je aj interiér. Síce chýba určité vybavenie, raketoplány však stále majú pilotné kreslá, počítačové obrazovky a ďalšie vybavenie. Sovietske raketoplány zároveň majú na vrchnej časti dve veľké dvere, ktoré sa otvorili a odhalili nákladový priestor v zadnej časti raketoplánu. Fotograf podotýka, že v súčasnosti sú raketoplány plné odpadu a ich exteriér vyzerá veľmi zanedbane.

Napriek tomu verí, že aj napriek neúspechu tohto programu mali raketoplány pozitívny vplyv na vývoj ruského vesmírneho programu. Raketoplány nevyzerajú dobre a tento rok sa ku nim podľa správ dostali aj vandali. Tí na jeden z vrakov napísali „Yura, už sme prišli,“ ako odkaz na sovietskeho kozmonauta Yuriho Gagarina.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close