SpravodajstvoVeda a výskum

Zabudnite na spiatočnú cestu: Čo sa s vami stane, ak by ste padli do čiernej diery?

Čierne diery patria k najextrémnejším objektom, aké môžeme vo vesmíre nájsť.

Profesorka fyziky a astronómie, Janna Levin, prispela k porozumeniu jedných z najextrémnejších objektov, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Sú to čierne diery a vo svojej novej knihe s názvom Black Hole Survival Guide píše, ako by vyzerali posledné chvíle astronauta padajúceho dovnútra tohto objektu, Téme sa venuje aj portál Science Focus.

Čierna diera sa javí ako pevný disk temnoty, avšak astronaut by aj po prekročení horizontu udalostí, hranice, spoza ktorej neunikne ani svetlo, dokázal vidieť vesmír okolo seba. Levin tvrdí, že horizont udalostí nepredstavuje žiadnu prekážku pre svetlo z okolitého vesmíru. To by aj naďalej pokračovalo v padaní do srdca čiernej diery prinášajúc so sebou deformované obrazy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo vnútri čiernej diery

Čierna diera sa môže navonok javiť ako tmavé miesto, no v skutočnosti by mohol byť jej interiér jasný. Horizont udalostí by predstavoval akési okno do vonkajšieho vesmíru a cez toto okno by ste mohli sledovať, ako vám v sekunde pred očami ubehnú miliardy rokov. Podľa Einsteinovej teórie relativity čas plynie pomalšie pre objekt, ktorý sa nachádza v blízkosti gravitačnej sily alebo pre objekt, ktorý sa približuje rýchlosti svetla. Čierne diery sú v tomto ohľade extrémnym príkladom tejto teórie.

Padajúc stále do srdca čiernej diery by sa okno horizontu zmenšovalo, dokým by ste neuvideli len malý krúžok bieleho svetla. Autorka sa rozhodla sledovať matematické výpočty v teórii relativity až do úplného konca. Podľa nich sa časopriestor v útrobách čiernej diery neustále zužuje, kým nepríde k takzvanej singularite. Singularita je jeden bod s nekonečnou hustotou a podľa autorkiných slov aj bodom, kde sa všetky cesty končia.

Čím bližšie sa nachádzate pri singularite, tým sú sily okolo vás extrémnejšie. V jednom bode je gravitačná sila pri nohách oveľa silnejšia ako gravitačná sila, ktorá pôsobí na hlavu akéhokoľvek nešťastníka. Vtedy dochádza k takzvanej špagetifikácii. Ide o proces, kedy je hmota natiahnutá a roztrhnutá vplyvom rôznych síl. Autorka popisuje, že v sekunde by bol astronaut stiahnutý z kože, roztrhaný a zmenil by sa na prach. Organická hmota by bola rozložená na tie najzakladanejšie častice a po stretnutí so singularitou by prestala existovať. Zároveň autorka uvádza, že o čiernych dierach toho ani zďaleka nevieme toľko, aby sme dokázali dospieť ku nejakým konkrétnym záverom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close