Zabudni na to, ako funguje nočný režim v mobile. Nepomáha tak, ako sme si mysleli, hovoria vedci

Aj ty si si myslel, že prepínaie nočnému režimu má pozitívny vplyv? Výsledok je veľmi prekvapivý, čítaj ďalej.

modre slovo spanok
Zdroj: Krishna Pasi z Pixabay, Vosveteit.sk

Koľkokrát si už ležal v posteli, bezcieľne scrolloval správami, sociálnymi sieťami alebo ešte odpovedal na správy? A po tom všetkom si zistil, že zaspať je ťažšie ako predtým? Dlhodobo sa verilo, že modré svetlo z obrazoviek narúša tvorbu melatonínu a tým aj náš spánkový cyklus.

Technologické firmy na to aktívne reagovali. Napríklad v roku 2016 Apple zaviedol funkciu Night Shift, ktorá po západe slnka upraví farby obrazovky do teplejších tónov. Neskôr nasledovali Androidy a dokonca funkciu dostal aj desktopový operačný systém Windows 10. Dnes má väčšina smartfónov nočný režim s cieľom pomôcť ľuďom spať lepšie.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Nová štúdia zverejnená na stránke BYU však tento predpoklad spochybňuje. Výskum pod vedením psychológa Chada Jensena z Brigham Young University (BYU) ukázal, že používanie mobilu v režime Night Shift nezlepšuje kvalitu ani dĺžku spánku. Výsledky štúdie boli publikované v odbornom časopise Sleep Health.

Výskumníci porovnávali tri skupiny ľudí. Tí, ktorí večer používali mobil s aktívnou funkciou Night Shift, ďalej ľudí, ktorí mobil používali bez tejto funkcie. V poslednej skupine boli tí, ktorí pred spaním mobil vôbec nepoužívali. Štúdia zahŕňala 167 mladých dospelých vo veku 18 až 24 rokov, ktorí mali stráviť aspoň osem hodín v posteli. Počas spánku nosili akcelerometer a pri používaní mobilu im aplikácia zaznamenávala aktivitu.

spanok menej ako 6 hodin
Zdroj: geargodz / depositphotos.com a OpenIcons from Pixabay

Výsledky boli jednoznačné. Neboli zistené žiadne významné rozdiely medzi skupinami. Night Shift nemal žiadny pozitívny vplyv v porovnaní s bežným používaním mobilu, a už vôbec nie v porovnaní s tým, keď niekto mobil pred spaním vôbec nepoužil.

Psychická aktivita je dôležitá

Zaujímavé zistenie sa objavilo pri rozdelení účastníkov na dve skupiny podľa dĺžky spánku. Jedna skupina spala približne 7 hodín, a  druhá zase spala menej ako 6 hodín. V prvej skupine sa ukázalo, že ľudia, ktorí mobil pred spaním vôbec nepoužívali, mali len o niečo kvalitnejší spánok než tí, čo ho používali. Absolútne nezáležalo na tom, či bol alebo nebol aktivovaný Night Shift.

Naopak, u účastníkov so spánkom pod 6 hodín sa nezaznamenal žiadny rozdiel.

„Keď ste veľmi unavený, zaspíte bez ohľadu na to, čo ste robili pred spaním. Tlak na spánok je taký veľký, že predchádzajúca aktivita už nehrá rolu.“, vysvetlil psychológ Jensen

Záver? Nie je to len modré svetlo, čo nás drží hore. Oveľa dôležitejšiu úlohu zohráva psychická aktivita. Kam patrí aj scrollovanie, písanie a čítanie príspevkov. Tieto činnosti nás mentálne stimulujú a bránia mozgu vypnúť. Nejde teda len o svetlo, ale aj o obsah, ktorý prijímame. Inými slovami, autori výskumu upozorňujú, že nestačí zmeniť len farbu obrazovky. Podstatnejšie je to, čo na obrazovke robíme, sociálne siete, správy a podobne, to všetko udržiava mozog v aktivite a brzdí schopnosť zaspať.

Night Shift síce obrazovku stmaví, ale ak chceme skutočne lepšie spať, najlepším riešením ostáva vôbec nebrať mobil do postele. A to možno platí viac, než si chceme priznať.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre