Záblesky gama žiarenia sú najenergetickejšími javmi vo vesmíre: Ako sme ich objavili?

Trvajú len niekoľko sekúnd, no svojou energiou prekonávajú celé galaxie.

Záblesky gama žiarenia
Zdroj: NASA/Swift/Mary Pat Hrybyk-Keith and John Jones

Jeden z prelomových vesmírnych objavov boli záblesky gama žiarenia, ktoré patria k tým najenergetickejším udalostiam vo vesmíre, tvrdí YouTube kanál Kosmo. Tento pojem označuje energetické emisie obrovských rozmerov, ktoré sa vo vesmíre dejú každý deň.

Energia, ktorú tieto záblesky vylúčia v priebehu niekoľkých sekúnd sa rovná energii, ktorú vylúči naše Slnko v priebehu 10-miliárd rokov. Záblesky gama žiarenia majú dokonca niekoľkokrát väčšiu energiu, než je svietivosť celej našej galaxie. Zaujímavé na pozorovaniach zábleskov gama žiarenia je to, že len v niekoľkých prípadoch sa vedcom podarilo zistiť presný zdroj žiarenia. V drvivej väčšine prípadov roztrúsené po celom vesmíre a neopakovali sa dvakrát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď už vo vesmíre došlo k záblesku gama žiarenia, udalosť nezanechala po sebe žiadne stopy a vedci boli odkázaní na študovanie vzdialenej galaxie, z ktorej záblesk prišiel. Záblesky gama žiarenia sa môžu líšiť trvaním. Niektoré sa objavia len po dobu tisíciny sekundy, no najdlhší pozorovaný záblesk trval takmer dve hodiny. Zemská atmosféra žiarenie gama neprepúšťa a preto je tieto záblesky možné pozorovať jedine z vesmíru.

Náhodný objav

Za objav zábleskov gama žiarenia môže studená vojna. V rozmedzí rokov 1963 až 1965 vyslali Spojené štáty do vesmíru tri dvojice družíc, ktoré sa nazývali Vela. Ich úlohou bolo odhaliť výbuchy sovietskych atómových zbraní nielen vo vesmíre, ale aj na Mesiaci. Ku koncu 60. rokov tieto satelity zaznamenali výbuchy s tak obrovskými energiami, že Spojené štáty okamžite vylúčili, že by mohlo ísť o zbrane Sovietskeho zväzu.

Až neskôr sa ukázalo, že v skutočnosti ide o vesmírne javy. V roku 1973 predala americká armáda všetky údaje, týkajúce sa zábleskov gama žiarenia vedcom, ktorí v tej dobe nemali o tomto fenoméne ani tušenie. Lenže ako záblesky gama žiarenia vznikajú? Jednou z teórií je, že za ich vznik môže supernova. Supernovy sú ďalším typom kozmických explózií, ktoré nastávajú na konci životného cyklu masívnych hviezd.

Ďalším vysvetlením je, že záblesky gama žiarenia vznikajú počas zrážky dvoch neutrónových hviezd. V takomto prípade nastáva výbuch s vysokou energiou, ktorý môže vytvoriť záblesky gama žiarenia. Ak by sa takýto záblesk odohral v blízkosti Zeme, je možné, že by dokázal zničiť všetok život na našej planéte. Ak by sa záblesk gama žiarenia odohral v blízkosti Zeme, naša atmosféra by nás nedokázala ochrániť pred takým množstvom žiarenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre