SpravodajstvoTechnológie

„Zabijacké roboty“ nepotrebujú nové pravidlá, ktoré by ich regulovali, tvrdí Rusko. Prečo si to myslia?

Delegáti OSN volajú po väčšej regulácii, ktoré by upravovali používanie autonómnych zbraní. Rusko to odmieta, vraj nie je na to dôvod.

Umelá inteligencia je čoraz prítomnejšou a to nielen v bežnom živote, ale v najrôznejších oblastiach priemyslu. Jedným z nich je zbrojársky priemysel. Nie je žiadnym tajomstvom, že vlády, ale aj súkromné spoločnosti s cieľom predaja zbraní, vyrábajú autonómne technológie, ktoré sú schopné zneškodniť svoj cieľ.

Najnovšie delegáti OSN diskutujú o možných nových predpisoch, ktoré by upravovali vo väčšej miere používanie autonómnych zbraní, napríklad robotov. Nie však všetci delegáti zdieľajú názor, že by tento druh priemyslu mal byť viac regulovaným, píše portál telegraph.com.uk.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Robot by nemal rozhodovať, kto prežije, a kto nie“

Červený kríž hovorí, že inteligentné systémy ovládajúce robotov, by nemali mať právo rozhodovať, kto prežije, a kto nie. Ruský delegát, ktorý sa vyjadroval negatívne smerom k úprave právnych predpisov uviedol, že takéto systémy „by mali byť v súlade so zásadami nevyhnutnosti a proporcionality“ rovnako ako ľudskí vojaci. Druhým dychom však dodal, že „v súčasnosti neexistuje presvedčivé odôvodnenie zavedenia nových obmedzení alebo zákazov“.

Argumentuje tým, že dnes sú technológie už na tak vysokej úrovni, že umelá inteligencia je už dnes schopnou v prípade konfliktu primerane selektovať a určovať cieľ.

„Vysoká úroveň autonómie týchto zbraní im umožňuje pracovať v dynamickej konfliktnej situácii a v rôznych prostrediach pri zachovaní primeranej selektivity a presnosti.“, ďalej dodal: „Vďaka tomu zaisťuje súlad s existujúcimi pravidlami medzinárodného humanitárneho práva.“

Doktor Neil Davison, vedecký a politický poradca Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) vyjadril v súvislosti s argumentáciou ruského delegáta obavy. Dôvodom je, že autonómne systémy sú podľa neho nebezpečnými. Argumentuje tým, že používateľ si v skutočnosti nevyberá, z čoho je strieľané, kedy sa strieľa alebo kde presne strieľa. Ďalej dodal, že ľudia sa pri útokoch musia riadiť pravidlami medzinárodného humanitárneho práva a autonómne zbrane celú situáciu komplikujú.

Autonómne zbrane vyvíjajú viaceré svetové veľmoci

Zástancovia autonómnej technológie tvrdia, že obmedzujú riziko straty ľudských životov tým, že umožňujú ublížiť menšiemu počtu vojakov, zatiaľ čo aktivisti v oblasti etiky sa obávajú, že ľudia budú nakoniec vylúčení z rozhodovacieho procesu, kedy začať paľbu z čoho plynú riziká najmä pre civilistov.

„Niektoré štáty, predovšetkým Rusko, neprejavili záujem vytvárať nové medzinárodné právo“ s cieľom regulovať autonómiu v zbraňových systémoch, uviedol Sauer v dokumente pre medzinárodný prehľad Červeného kríža.

Rovnako však treba dodať, ž Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá vyvíja tento typ autonómnych zbraní. Rovnako aj USA, či Čína alebo aj Spojené kráľovstvo aktívne vyvíjajú tento typ technológií. Zatiaľ sa však zdá, že na rozdiel od Ruska, veľká časť krajín vyvíjajúcich tento typ zbraní, požaduje viac záruk, ktoré by zaistili, aby chybný alebo zle vyvinutý robot nevystrelil na civilistu alebo inak nespôsobil tragédiu mimo určeného účelu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close