Za veľkostnou priepasťou medzi planétami sa skrýva smutný príbeh: Čo sa deje s takzvanými mini-Neptúnmi?

Astronómovia prišli na to, prečo sú planéty určitých veľkostí veľmi vzácne.

Mini-Neptún
Zdroj: NASA

Vo vesmíre sa nachádza veľmi malé množstvo planét, ktoré majú veľkosť dvojnásobku veľkosti Zeme a vedci postupne prichádzajú na to, prečo, píše portál Independent.

Rôzne misie, ktoré pátrali po planétach mimo našej sústavy objavili tisíce exoplanét, no nájsť planétu, ktorá by mala priemer od 1.5 do 2-násobku Zeme je podľa nich veľmi ojedinelé. Táto „veľkostná priepasť“ bola po prvýkrát pozorovaná v roku 2017 a vedci sa domnievajú, že väčšie plynné planéty, označované ako mini-Neptúny, sa môžu postupom času zmršťovať. Ich zmenšovanie je proces, ktorý zaberie aj niekoľko miliárd rokov, zatiaľ čo planéta pomaly prichádza o svoju plynnú atmosféru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas toho, ako mini-Neptúny strácajú svoju atmosféru a tým sa aj zmenšujú, preskočia veľkostnú priepasť a stanú za z nich takzvané super-Zeme, planéty väčšie ako naša. Prečo je to tak zisťovala aj nová štúdia, ktorá sa pozrela na dáta vesmírneho teleskopu Kepler a tím vedcov roztriedil mini-Neptúny na dve kategórie: Staré a nové planéty.

Strata atmosféry

Podľa dát zistili, že najmenej častým prípadom boli planéty, ktoré mali priemer 1.6-násobku priemeru Zeme, čo platí pre mladšie mini-Neptúny. V kategórii starších planét sa najmenej vyskytoval priemer 1.8-násobku priemeru Zeme. Na základe týchto výsledkov vedci tvrdia, že mini-Neptúny sa môžu v rozmedzí niekoľkých miliárd rokov dramaticky scvrknúť. Podľa ich slov sa plynný obal planéty úplne vyparí a ostane len skalnaté jadro.

Veľkostná priepasť môže byť priepasťou medzi najväčšími pozorovanými super-Zemami a najmenšími mini-Neptúnmi, ktoré si ešte dokážu udržať svoju atmosféru. Proces straty atmosféry sa svojou dĺžkou môže líšiť a mal by byť dlhší v prípade väčších planét. Väčšie mini-Neptúny sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú najväčšími super-Zemami. Nie všetky mini-Neptúny však musia svoju atmosféru stratiť. Ak je planéta dostatočne veľká a jej gravitácia dostatočne silná, dokáže si svoju atmosféru udržať.

V minulosti sa predpokladalo, že veľkosti planéty sú dané už pri „narodení“ planéty, podľa toho, koľko plynu sa v jej blízkosti nachádza. Ďalšia teória tvrdila, že plynné planéty mohli svoju atmosféru stratiť po kolíziách s inými kozmickými telesami. Nová štúdia ale tvrdí, že strata atmosféry nie je spôsobená žiadnym z dvoch, vyššie spomínaných faktorov.

Mini-Neptún môže o svoju atmosféru prísť aj bez toho, aby sa zrazil s iným kozmickým objektom. Nový výskum ukazuje, že planéty nie sú statickými objektmi, zložené z kameňa a plynu, ale môžu sa časom drasticky meniť. Niekedy môžu prísť aj o svoju atmosféru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre