SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Za oblakom prachu drieme vesmírne monštrum: Pohľad do srdca galaxie potvrdil 30-ročnú teóriu

Vedcom z European Southern Observatory sa podarilo nájsť supermasívnu čiernu dieru schovanú za prstencom hmoty.

jadre väčšiny galaxií leží supermasívna čierna diera, vesmírny obor, ktorého hmotnosť sa pohybuje od miliónov až po miliardy násobkov hmotnosti nášho Slnka. Ak supermasívna čierna diera pohlcuje obrovské množstvo plynu a prachu v jej okolí, astronómovia ju vidia ako mimoriadne energetický zdroj.

Galaxie s takouto čiernou dierou sa označujú ako galaxie s aktívnym galaktickým jadrom. Nedávno sa astronómom podarilo pozorovať jadro galaxie Messier 77, ktoré za závojom galaktického plynu ukrýva jednu zo supermasívnych čiernych dier, píše sa v správe portálu ESO.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento objav podporuje viac ako 30 rokov starú teóriu, nazývajúcu sa zjednotený model aktívnych galaktických jadier. Podľa nej majú všetky aktívne galaktické jadrá podobnú štruktúru – Supermasívnu dieru, ktorá je obklopená hustým prstencom prachu a plynu. Toto jednoduché vysvetlenie vedie k pozoruhodným praktickým výsledkom. Na základe zjednotenej teórie sú rôzne tvary aktívnych galaktických jadier dôsledkom orientácie čiernej diery a jej prstenca vzhľadom k našej planéte.

Niekedy sa môže stať, že prstenec hmoty kompletne zakryje supermasívnu čiernu dieru, ako v prípade tohto najnovšieho pozorovania. Astronómovia si ale neboli istí jednou vecou: Je naozaj možné, aby mohol prstenec prachu a plynu kompletne zakryť čiernu dieru?

„Aktívne galaktické jadrá študujeme už posledných tridsať rokov. Za ten čas sme sa snažili dopátrať k pravej podstate prstencov hmoty a ich úlohy. Dnes už vieme, že prstence plynu a prachu „kŕmia“ čiernu dieru, no stále sa snažíme prísť na to, ako vyzerajú pri pohľade zo Zeme. Jedno pozorovanie záhadu nevyrieši, no naša práca je výrazným krokom dopredu,“ vysvetľuje Gámez Rosas z European Southern Observatory.

Schovaná supermasívna čierna diera

Galaxia Messier 77 sa od nás nachádza 47-miliónov svetelných rokov a jej aktívne jadro žiari o čosi menej jasne, než ostatné galaktické jadrá. Jedno z vysvetlení je práve to, že obrovský disk prachu a plynu okolo čiernej diery ju z nášho pohľadu kompletne zakrýva.

Aktívne galaktické jadro Messier 77 dokázali vedci pozorovať pomocou vedeckého nástroja MATISSE (pozn. redakcie: Multi AperTure mid-Infrared SpectroScopic Experiment). Tento nástroj sa nachádza na interferometri teleskopu Very Large Telescope. Vedecký nástroj MATISSE kombinuje infračervené svetlo zachytené 8.2-metovými teleskopmi VLT pomocou interferometrie.

„VLTI je veľmi veľký interferometer, ktorý nám umožňuje nahliadnuť do hlbín vesmíru. Dokonca aj do vzdialeností, v akej sa nachádza galaxia Messier 77“, vysvetľuje Walter Jaffe, profesor z Leiden University.

Vedci objavili supermasívnu čiernu dieru, skrytú za oblakom prachu
Zdroj: ESO

Vedci zaznamenali obrovské teplotné rozdiely disku okolo supermasívnej čiernej diery. Teploty sa pohybovali od izbovej teploty, až po 1200 stupňov Celzia, čo je spôsobené extrémnou radiáciou objektu. Na základe toho sa im podarilo vytvoriť detailný obraz prachového prstenca a zistili, kde sa môže supermasívna čierna diera ukrývať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close