Za ako dlho ťa dokáže umelá inteligencia „skopírovať“? Z odpovede ti prejde mráz po chrbte
Výskumníci zistili, že len 2 hodiny treba na to, aby AI vytvorila presnú kópiu tvojej osobnosti.
Umelá inteligencia napreduje rýchlym tempom a už teraz zasahuje do množstva odborov, pričom podľa mnohých odborníkov bude hrať v budúcnosti ešte dôležitejšiu úlohu.
Už dnes ale môžeme vidieť pre niekoho fascinujúci, pre iného zas znepokojujúci koncept AI “avatarov”, digitálneho modelu konkrétneho človeka. Najznámejšie sú spoločnosti, ktoré podľa fotografií, videí, zvukových nahrávok či správ oživia zosnulého človeka a dajú rodine spôsob, ako sa s milovaným rozlúčiť.
Lenže ako dlho by trvalo umelej inteligencii, aby vytvorila vernú digitálnu kópiu tvojej osobnosti? Ako informuje portál Live Science, je to znepokojivo málo. Podľa novej štúdie vedcov z Googlu a Stanford University umelá inteligencia vytvorí tvoju kópiu len za dve hodiny.
“Dvojhodinová konverzácia s umelou inteligenciou stačí na to, aby AI model dokázal vytvoriť presnú repliku niekoho osobnosti?” píšu vedci.
Stačí naozaj málo
V rámci experimentu použili AI model na to, aby vytvorili kópie osobností viac ako tisícky dobrovoľníkov, len na základe dvojhodinového rozhovoru s konkrétnym človekom. Aby overili presnosť AI modelu osobnosti, okrem rozhovoru s AI dobrovoľník prešiel dvoma kolami osobnostných testov, sociálnych prieskumov a logických hier. Ďalšími kolami prešiel dobrovoľník po dvoch týždňoch.
Následne AI osobnosť prešla rovnakými testami. Tu sa ukázalo, že dokázala replikovať napodobnenú osobnosť s 85% presnosťou. Autori štúdie veria, že AI modely reálnych ľudských osobností by mohli pomôcť pri rôznych výskumoch. Napríklad by mohli odborníci skúšať efektivitu rôznych zdravotníckych nariadení. Spoločnosti môžu sledovať, ako by verejnosť reagovala na ich nový produkt. Zároveň by pomocou AI modelu mohli vedci skúmať aspekty, ktoré sú eticky problematické s ľudskými dobrovoľníkmi.
Neprehliadni
Na vytvorenie AI modelu osobnosti výskumníci viedli s dobrovoľníkom interview. Počas neho sa pýtali na životné príbehy, názory a hodnoty, čo sa týka spoločenských problémov. Umelá inteligencia sledovala a zachytávala nuansy, ktoré by typické dotazníky mohli prehliadnuť. Následne na základe rozhovoru výskumníci natrénovali generatívnu umelú inteligenciu, aby napodobňovala osobnosť dobrovoľníka. AI model dokázal mimoriadne presne predpovedať, ako jedinec odpovie na otázky.
Autori štúdie hovoria, že hoci všeobecne dokázala umelá inteligencia verne skopírovať osobnosť človeka, v niektorých veciach sa jej darilo viac ako v iných. Napríklad obzvlášť presný bol AI model počas osobnostných testov. Menej presne dokázal osobnosť napodobniť v rôznych interaktívnych hrách. V podstate umelá inteligencia stále zaostáva v úlohách, ktoré pracujú so sociálnou dynamikou alebo odlišnými kontextmi.
“V našej práci zároveň poukazujeme na to, že tento osobnostný klon môžu zneužiť kyberzločinci. Už dnes zlí aktéri využívajú silu AI a deepfake technológie na podvody, napríklad vydávanie sa za známe osobnosti alebo člena rodiny. Vďaka tomu majú pripravený podvod, ktorý dokáže oklamať aj skúsených užívateľov. Ak k tomu priradíme ešte simuláciu osobnosti, hackeri majú viac nástrojov, ako tieto technológie zneužiť,” tvrdia vedci.
Užitočná technológia alebo hrozba?
Na druhú stranu nám môže táto technológia aj pomôcť. Výskumníci hovoria, že vďaka AI osobnostiam môžeme vykonať štúdie ľudského správania spôsobom, ktorý bol doteraz nepraktický alebo mal etické implikácie. Zároveň by sme sa mohli takto vyhnúť problémom, ktoré môžu prirodzene vyplynúť z medziľudskej spolupráce.
“Predstavte si, že máte niekoľko kópií “vás”, ktoré behajú po svete a rozhodujú sa tak, ako by ste sa skutočne rozhodli vy. Myslím, že táto technológia skutočne predstavuje budúcnosť,” tvrdí vedúci štúdie, Joon Sung Park.
Otázkou ostáva, či sa výskumníkom podarí zlepšiť presnosť AI osobnosti. 85% je síce veľa, no stále tu ostáva priestor pre zlé rozhodnutie, ktoré podľa Murphyho zákona príde v tej najhoršej možnej chvíli. Ak by sme ale mali 100% spoľahlivého AI klona, mohli by sme ho poslať do mesta, do banky, na úrad a mali by sme záruku, že by náš avatar neurobil nič, čo by sme my sami neurobili.
Komentáre