Z vesmíru k nám prišiel záhadný signál! Astronómovia zatiaľ len tušia, čo za ním môže byť
Záhadné signály z vesmíru takmer neustále bombardujú našu planétu. Vedci sa teraz zamerali na jeden z nich.
Desiatky rokov astronómovia tápali v tme, hľadajúc pôvod záhadných röntgenových signálov, ktoré prichádzali z centra planetárnej hmloviny Helix. Táto hmlovina Helix, vzdialená od Zeme približne 655 svetelných rokov, je pozostatkom hviezdy, ktorá pred viac ako 10 000 rokmi explodovala ako supernova. Jej veľkosť je takmer ako veľkosť Slnečnej sústavy, čo ju robí jedným z najväčších objektov vo vesmíre. Hmlovina má symetrickú štruktúru, podobnú obrovskému oku alebo kozmickej ruži, čo je výsledkom presného vypudenia plynu a prachu počas jej formovania. Na tému upozornil portál NewAtlas.
V jej strede sa nachádza biely trpaslík, pozostatok tejto hviezdy, ktorý už desaťročia vysiela záhadné röntgenové lúče. Tieto lúče môžu byť dôkazom zániku planéty, ktorá sa priblížila príliš blízko k bielemu trpaslíkovi. Intenzívna gravitácia hviezdy roztrhala planétu na kúsky, ktoré následne dopadali na povrch bieleho trpaslíka. Úlomky sa zahrievajú a vyžarujú röntgenové lúče kvôli kinetickej energie pri dopade. Tento proces môže byť porovnaný s Roche limitom, kde gravitačné sily hviezdy prevládajú nad gravitáciou planéty, čo vedie k jej roztrhnutiu.
Za záhadnými signálmi môžu byť úlomky bývalej planéty
„Signál, ktorý sme zaznamenali, môže byť spôsobený úlomkami z rozbitej planéty, ktoré dopadajú na povrch bieleho trpaslíka a sú zahrievané, aby žiarili v röntgenových lúčoch,“ vysvetľuje Martin Guerrero, spoluautor štúdie. „Ak by sa to potvrdilo, išlo by o prvý prípad planéty, ktorá bola zničená centrálnou hviezdou v planetárnej hmlovine“.
Tím vedcov analyzoval dáta zo štyroch röntgenových observatórií – Chandra, XMM-Newton, Einstein a ROSAT. Tieto observatóriá sú špecializované na detekciu röntgenového žiarenia z vesmíru. Chandra a XMM-Newton sú moderné teleskopy, ktoré umožňujú presné meranie röntgenového žiarenia z kozmických objektov. Chandra používa sériu zrkadiel, ktoré sú naklonené pod malým uhlom, aby mohli odkloniť röntgenové fotóny a sústrediť ich na detektory. XMM-Newton je navrhnutý na detailné skúmanie röntgenového žiarenia, vrátane jeho spektra a časovej variability.
Zistili, že röntgenový signál bol v rokoch 1992 až 2002 stabilný, no pri bližšom skúmaní odhalili jemné blikanie, ktoré sa opakovalo každé tri hodiny. Toto blikanie by mohlo byť dôkazom rozdrvených zvyškov planéty, ktoré obiehajú okolo bieleho trpaslíka. Ďalšie pozorovania naznačujú, že by mohlo ísť o zvyšky Jupiterovej planéty, ktorá bola roztrhaná gravitáciou bieleho trpaslíka. Táto hypotéza je založená na tom, že Jupiterove planéty sú väčšinou zložené z ľahkých plynov, ktoré môžu byť ľahko roztrhané silnými gravitačnými silami.
Možno ide o prvý prípad zaznamenania zničenia planéty
Hoci táto teória ponúka presvedčivé vysvetlenie záhadných röntgenových lúčov, na potvrdenie tohto objavu sú potrebné ďalšie pozorovania. Vedci plánujú pokračovať v štúdiu hmloviny Helix a ďalších bielych trpaslíkov, aby získali viac informácií o tomto fascinujúcom fenoméne. Budú skúmať, ako sa zvyšky planét chovajú v blízkosti bielych trpaslíkov a aké sú ich vplyvy na stabilitu planetárnych systémov. Tieto štúdie môžu tiež pomôcť lepšie pochopiť, ako sa menia planetárne systémy v čase a aké sú ich hranice stability.
Neprehliadni
Tento objav otvára nové dvere do štúdia planetárnych systémov a ich vývoja. Ukazuje nám, že vesmír je plný nepredvídateľných a dramatických udalostí, ktoré môžu viesť k zániku celých svetov. Môže tiež pomôcť lepšie pochopiť, ako sa menia planetárne systémy v čase a aké sú ich hranice stability. Napríklad, môže byť zaujímavé skúmať, ako sa zvyšky planét chovajú v blízkosti iných typov hviezd, ako sú červení trpaslíci alebo modré obry.
Vedci sa chcú naďalej venovať skúmaniu hmloviny
Ďalším zaujímavým aspektom je skúmanie vplyvu zániku planét na vznik nových hviezdnych systémov. Možno, že zvyšky planét môžu byť zdrojom materiálu pre formovanie nových planét alebo iných objektov v systéme. Tieto štúdie môžu tiež prispieť k lepšiemu pochopeniu pôvodu života vo vesmíre, keďže zánik planét môže ovplyvniť dostupnosť organických molekúl a iných zložiek potrebných pre vznik života.
V budúcnosti sa môžeme tešiť na ďalšie objavy, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť tajomstvá vesmíru a jeho komplexné procesy. S pomocou nových technológií a observatórií ako sú James Webb Space Telescope alebo Square Kilometre Array, budeme môcť skúmať vesmír s väčšou presnosťou a hĺbkou ako kedykoľvek predtým.
Komentáre