SpravodajstvoVeda a výskum

Z tela neostalo nič: Lov mohol byť pre našich predkov mimoriadne sociálnou udalosťou

Výskum jedného z najvýznamnejších nálezísk v Británii prezrádza, ako si naši predkovia poradili s úlovkom.

Neďaleko anglickej dedinky Boxgrove leží nálezisko Horse Butchery site, ktoré je medzinárodného významu. Nachádzajú sa tam totiž najstaršie ľudské ostatky, aké možno na území Veľkej Británie nájsť. Zároveň ide o jedno z mnohých miest, ktoré sa v okolí dediny na prelome 80. a 90. rokov našli.

Za vykopávkami stoja vedci z University College London, ktorí boli vedení Markom Robertsom. Počas vykopávok našli archeológovia viac než 2-tisíc ostrých úlomkov pazúrikov. Tieto úlomky našli vedci na ôsmich odlišných miestach, kde naši predkovia vyrábali prvé primitívne nástroje. Vedci krvopotne poskladali objavené úlomky a podarilo sa im zistiť, že na tomto mieste naši predkovia vyrábali veľké kamenné „nože“, ktoré vedci popisujú ako dokonalý mäsiarsky nástroj.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Naši predovia dokázali úplne zužitkovať telo uloveného koňa
Zdroj: UCL

„Už od začiatku bolo zrejmé, že sa na mieste nachádzalo približne 8 jedincov, ktorí nástroje vyrábali. Predpokladá sa, že išlo o malú skupinku dospelých jedincov, ktorí sa považovali za loveckú skupinu. Objavili sa však aj stopy inej aktivity, preto je možné, že sa tu nachádzala oveľa početnejšia skupina,“ vysvetľuje doktor Matthew Pope.

Horse Butchery Site je archeologickým náleziskom, na ktorom kedysi dávno naši predkovia spracovali zabité veľké zviera, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo koňa. To sa podľa odhadov vedcov malo udiať pred 480-tisíc rokmi. V rámci archeologického výskumu vedci odhaľujú správanie úzkej skupiny našich predkov – takmer minútu po minúte, ako spracovali takmer všetko, čo mohol zabitý kôň poskytnúť.

Neostalo po ňom takmer nič

V rámci výskumu dokazujú, že naši predkovia nespracovali len mäso koňa. Každú kosť zvieraťa polámali kamennými kladivami, aby sa dostali k tuku a kostnej dreni. Podľa záverov vedcov dokázali naši predkovia spracovať nielen tuk a kostnú dreň, ale aj všetky vnútorné orgány a čiastočne strávený obsah žalúdka. Vďaka tomu dokázali nakŕmiť skupinu až 30 alebo 40 jedincov, ktorých stopy na nálezisku objavili.

Nie zo všetkých ostatkov sa však stalo jedlo. Výskum objavil aj to, že z niekoľkých kostí sa stali jedny z najstarších nie kamenných nástrojov.

„Výsledky našej štúdie jasne poukazujú na to, že aj najskorší predkovia človeka dokázali pochopiť vlastnosti odlišných organických materiálov. Zároveň vedeli aj to, že pomocou určitých nástrojov si vedia pomôcť pri výrobe iných nástrojov,“ vysvetľuje doktorka Silvia Bello.

Horse Butchery Site však nemuselo byť jediným miestom, kde k podobnej aktivite dochádzalo. Archeológovia sa domnievajú, že naši predkovia vytvorili množstvo podobných dočasných táborov, kde navzájom spolupracovala veľká skupina ľudí. Tieto tábory zároveň mohli predstavovať priestor pre socializáciu, učenie sa a vymieňanie si nástrojov alebo ideí.

Hoci vedci získali predstavu o spolupráci našich predkov, záhadou ostáva, kde táto početná skupina prebývala a spala. Odpoveď by mohli nájsť v rádiuse 26 km od náleziska.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close