BezpečnosťSpravodajstvo

Z prehliadača Chrome sa vytratí ikona zámku: Mnohí si ju vykladajú nesprávne, a preto naletia na podvody

Z prehliadača Chrome sa vytratí ikona zámku, ktorú nájdeme vedľa URL adresy. Dnes robí viac zmätkov, než prináša úžitkov, hovorí Google.

Spoločnosť Google sa snaží zlepšiť bezpečnosť prehliadania internetu už niekoľko rokov. V minulosti zaviedla niekoľko funkcií, ktoré umožňujú používateľom overiť, či je webová stránka, na ktorej sa nachádzajú, bezpečná. Jednou z takýchto funkcií je aj ikona zámku (pozn. redakcie: ide o https protokol), ktorú môžeme vidieť vedľa URL adresy webstránky.

No zdá sa, že táto ikona už nespĺňa svoj účet, hovorí Google. Spoločnosť sa totiž rozhodla vymeniť túto ikonu za druhú. Aké má ale na to vysvetlenie?

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z prehliadača Chrome sa vytratí ikona zámku

Dnes z každej strany na nás číhajú najrôznejšie podvody. Častokrát útočníci posielajú odkazy, ktoré vedú na falošné webové stránky. No prítomnosť ikony zámku na podvodnej stránke môže navodzovať pocit, že takáto stránka je bezpečnou, čo nie je pravda. Pre tých, ktorí nevedia, tak táto ikona znamená len to, že komunikácia medzi vami a webovou stránkou je šifrovaná. Znamená to, že komunikáciu nesleduje žiadna tretia strana. Tento certifikát bol v minulosti zavedený z dôvodu, aby ľudia mali istotu v online obchodoch, že pri platbe sú ich dáta chránené. Dnes sa ale z https šifrovania stal štandard.

Inými slovami, ikona zámku je často prítomnou aj na podvodných webových stránkach, čo navodzuje u ľudí častokrát dojem, že sú na bezpečnej stránke.

Zmena dizajnu „Lock“ ikony sa tak stáva súčasťou širšieho trendu smerujúceho k zlepšeniu bezpečnosti internetu. Používateľom by sa tak mala zvýšiť ochrana pred nebezpečnými stránkami a inými bezpečnostnými hrozbami.

Nižšie sa môžete pozrieť, ako bude nová ikona vyzerať v porovnaní s tou súčasnou. Rovnako potom, ako kliknete na ikonu, tak pribudnú aj nové možnosti interakcie. Ide napríklad o ponuku menu, v ktorej pribudnú ďalšie možnosti nastavenia súkromia. Spoločnosť zároveň ale prízvukuje, že ikona nižšie vrátane ďalších funkcií môžu ešte prejsť potenciálne zmenami, no dnes nevie povedať, akými a či vlastne nejaké nastanú.

„Keďže sa HTTPS stalo normou, nahradenie ikony zámku je už dlho cieľom prehliadača Chrome, ako aj širšej bezpečnostnej komunity. Sme nadšení, že prijatie HTTPS sa v priebehu rokov tak rozrástlo a že sme konečne schopní bezpečne urobiť tento krok a pokračovať v napredovaní smerom k webu, ktorý je v predvolenom nastavení zabezpečený.“, vysvetľuje gigant na svojich stránkach.

Zmeny prídu v druhej polovici tohto roka

Záverom už len zostáva povedať, kedy bude táto zmena zavedená do praxe. Stane sa tak príchodom prehliadača Chrome vo verzii 117, ktorého uvoľnenie je naplánované na september tohto roka. Google okrem iného hovorí, že táto verzia prehliadača príde aj s viacerými dizajnovými zmenami.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close